Başkanımız

Ufuk ULUTAŞ

Başkanın Notu

Türkiye’nin en eski ve Dışişleri Bakanlığı himayesinde faaliyet gösteren tek düşünce kuruluşu olan Stratejik Araştırma Merkezi’ni (SAM) yönetiyor olmaktan onur ve kıvanç duyuyorum. SAM, 1995 yılındaki kuruluşundan bu yana Dışişleri Bakanlığımız ve akademik dünya arasında köprü olmak suretiyle önemli bir görevi icra eden bir kurumdur. Sayın Bakanımızın cesaretlendirmesi ve desteğiyle SAM'ı bir stratejik düşünme ve planlama, eğitim ve bilgi üretme merkezi haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

SAM, dış politika konularında araştırmaları ilerletme hususundaki kararlılığını, yurt içi ve yurt dışındaki akademisyenler, bölgesel ortaklar, üniversiteler ve devlet kurumları ile yaptığı işbirliği ile ortaya koymaktadır. Sadece kendi içinde değil, işbirliğine açık tüm sektörlerle ekip çalışmasına büyük değer veren SAM’ı yeni dönemde kurumlar arası etkileşimin önemli bir merkezine dönüştürme konusunda kararlıyız. Çeşitli üniversitelerden pek çok akademisyen, yerli ve yabancı kardeş düşünce kuruluşları ve paydaş kuruluşlarıyla yaptığımız pek çok ortak proje, SAM’ın mümkün oldukça çok katılımcı ile yapıcı işbirliği niyetinde olduğunun somut birer göstergesidir. SAM olarak, akademik dünya ve siyaset yapıcılarını her zamankinden daha çok bir araya getirerek geleneksel devlet-toplum ilişkisinde bir fark yaratma konusunda kararlıyız.

SAM'ın akademik dergisi ‘Perceptions’ı, amiral gemisi yayınımız olarak görüyoruz. Akademisyen arkadaşlarımızın değerli katkıları sayesinde, ‘Perceptions’ çok daha itibarlı ve etki gücü yüksek bir dergi halini aldı. Yeni ve geliştirilmiş ‘Perceptions’ın yanı sıra, güncel dış politika konularını ele almaya ve ülkemizin dünyaya bakış açısını yansıtmaya yönelik yeni yayınlarla portföyümüzü genişletmeye devam ediyoruz. Bunların yanında, SAM kadrosunun yayınları da çeşitli mecralarda yer almaya devam edecektir.

Son olarak, SAM'ın bakanlık içinde aynı zamanda bir eğitim kurumu olarak da faaliyet gösterdiğini belirtmek isterim. Genç diplomatlara ve diplomat adaylarına yönelik akademik eğitim ve staj programları ile Türk dış politikasının geleceğine yatırım yapıyoruz.

Lütfen soru ve/veya yorumlarınızı bize ulaştırmaktan çekinmeyin. Geri bildiriminiz bizim için önemlidir.

Saygılarımla, Dr. Ufuk Ulutaş Başkan

Kısa Biyografi

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde, yüksek lisansını The Ohio State Üniversitesi Tarih Bölümünde ve doktorasını Ankara YBU Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlamıştır. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde İbranice ve Ortadoğu politikası dersleri almıştır. 2002-2010 yılları arasında The Ohio State Üniversitesi’nde çeşitli pozisyonlarda görev alan Dr. Ulutaş, bu süre zarfında Tarih Bölümünde araştırma asistanı ve öğretim görevlisi olarak; Melton Yahudi Çalışmaları Merkezi’nde önce Samuel M. Melton ardından George M. & Renée K. Levine araştırmacısı olarak; Mershon Uluslararası Güvenlik Çalışmaları Merkezi’nde ise araştırma asistanı olarak çalışmıştır.

2006-2010 yılları arasında The Ohio State Üniversitesi’nde dünya tarihi dersleri vermiştir. SETA Washington DC’nin Ortadoğu Program Koordinatörlüğünü yürütmüş, Mogadişu merkezli Heritage Institute for Policy Studies isimli düşünce kuruluşunun yönetim kurulunda yer almıştır. 2013-2018 yılları arasında SETA Vakfı’nda Dış Politika Direktörü olarak görev yapmış, aynı zamanda Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Dr. Ulutaş halen Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanlığı görevine devam etmektedir.

Ortadoğu siyaseti ve tarihi, İsrail siyaseti ve Yahudi tarihi, Türk dış politikası ve ABD’nin Ortadoğu politikası üzerine çok sayıda akademik makale, kitap, kitap bölümü ve rapor kaleme almıştır. En son “The State of Savagery: ISIS in Syria” isimli kitabını yayınlayan Dr. Ulutaş, Perceptions dergisinin yayın kurulu üyesidir. Suriye, Filistin, İsrail ve devlet dışı şiddet kullanan aktörler üzerine yoğunlaşan akademik çalışmalar yürütmektedir.

Makaleler

01 Nisan 2018

The repercussions of the Arab Spring and new polarization between Iran, Israel and the Gulf States means the Middle East faces multiple rivalries and conflicts. Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Israel and the United States seem to have reached an agreement on certain issues in an attempt to redesign a fractured regional order. This vision is yet to be realized on the ground given the uncertainty around Washington’s global role. In assessing regional stakeholders and their potential capabilities as well as several scenes of regional conflict, the paper argues Turkey plays a traditional role in balancing tensions between Iran, the Gulf and Israel. While Turkey does not have a silver bullet, it provides ‘balancing’ support to the region, preserving neutral, middle ground.

Traditional Rivalry or Regional Design in the Middle East?

Kitaplar

Kitaplar