DİĞER HABERLER
İstanbul Üniversitesi Öğrencileri ile Seminer
27.04.2022

İstanbul Üniversitesi Öğrencileri ile Seminer

SAM Başkanı Sayın Ufuk Ulutaş, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde gerçekleştirilen “Dışişleri Bakanlığı Teşkilat Yapısı ve Bakanlıktaki Kariyer İmkanları” başlıklı seminerde konuşma gerçekleştirdi.

Türk Dış Politikası üzerine Panel
21.04.2022

Türk Dış Politikası üzerine Panel

SAM Başkanı Sayın Ufuk Ulutaş, İspanyol düşünce kuruluşu INCIPE'de düzenlenen panelde Türk Dış Politikası üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. .

Sample Article
16.07.2021

SAM Staj

Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, stajlarını tamamlayan öğrencilerimize sertifikalarını takdim etmiş ve Bakanlığımız ve dış politikamız hakkında hitapta bulunmuşlardır.

YENİ YAYINLAR
SAM Yayınları
17.09.2021

SAM Papers No 20: Suriye’nin Geleceği

2020 yılı başından bu yana Suriye’de yaşanan çatışmalarda kaydadeğer bir azalma gözlemlenmiştir. Bu durumun temel sebebi, iç savaşın tarafı olan iç ve dış aktörlerin doğal sınırlarına erişmiş olmasıdır. İlerleyen süreçte olası askeri adımlar yerel unsurlar arasındaki mücadelenin ötesine geçerek devletlerarası bir çatışmayı tetikleyecek gelişmelere zemin hazırlayabilir. Böyle bir senaryonun vuku bulması, savaşın maliyetini arttıran ve tarafları büyük çaplı askeri harekâtlara sevk eden gelişmeleri beraberinde getirebilir. Sonuç olarak, Suriye günümüzde nüfuz bölgelerine ayrılmıştır. Suriye rejimi tarafından kontrol edilen bölgeler Rusya ile İran’ın koruması altında, muhaliflerin kontrolü altındaki alanlar Türk etkisinde ve SDF/ YPG’nin bulunduğu bölgeler ABD korumasında bulunmaktadır.

covid-19 sonrası dünya
29.09.2021

SAM Papers No 21:Libya Çıkmazının Geleceği: Sınamalar ve Beklentiler

17 Şubat 2011 Devrimi'nden bu yana Libya; kargaşa, istikrarsızlık, güç mücadelesi ve uluslararası aktörlerin müdahaleleri gibi birçok sürece tanıklık etti. 2020’den bu yana, değişken siyasi süreçlerle beraber ülkedeki siyaset ve güvenlik ortamı da şekillenmektedir. Birçok zorluk ve risk nedeniyle kırılganlığı devam eden Libya’da, harici aktörler sürdürülebilir çözümler ile gelecek için net bir yol haritası talep etmektedir