DİĞER HABERLER
Afganistan Çalıştayı
19.09.2021

Çalıştay: Afganistan Çalıştayı

Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ev sahipliğinde; ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, araştırmacılar, sivil toplum temsilcileri, dış politikada alanında uzman akademisyenlerin katıldıkları ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın açılışını gerçekleştirdikleri Afganistan konulu bir çalıştay düzenlenmiştir

SAM Diplomasi Simülasyonu
26.08.2021

SAM Diplomasi Simülasyonu

Stratejik Araştırmalar Merkezi staj programı çerçevesinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden uzman bir ekip ile eşgüdüm halinde düzenlenen “SAM Diplomasi Simülasyonu” stajyerlerimize uluslararası ilişkilerin pratiklerini deneyimleme fırsatı sunmuştur.

Sample Article
16.07.2021

SAM Staj

Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, stajlarını tamamlayan öğrencilerimize sertifikalarını takdim etmiş ve Bakanlığımız ve dış politikamız hakkında hitapta bulunmuşlardır.

YENİ YAYINLAR
SAM Yayınları
17.09.2021

SAM Papers No 20: Suriye’nin Geleceği

2020 yılı başından bu yana Suriye’de yaşanan çatışmalarda kaydadeğer bir azalma gözlemlenmiştir. Bu durumun temel sebebi, iç savaşın tarafı olan iç ve dış aktörlerin doğal sınırlarına erişmiş olmasıdır. İlerleyen süreçte olası askeri adımlar yerel unsurlar arasındaki mücadelenin ötesine geçerek devletlerarası bir çatışmayı tetikleyecek gelişmelere zemin hazırlayabilir. Böyle bir senaryonun vuku bulması, savaşın maliyetini arttıran ve tarafları büyük çaplı askeri harekâtlara sevk eden gelişmeleri beraberinde getirebilir. Sonuç olarak, Suriye günümüzde nüfuz bölgelerine ayrılmıştır. Suriye rejimi tarafından kontrol edilen bölgeler Rusya ile İran’ın koruması altında, muhaliflerin kontrolü altındaki alanlar Türk etkisinde ve SDF/ YPG’nin bulunduğu bölgeler ABD korumasında bulunmaktadır.

covid-19 sonrası dünya
29.09.2021

SAM Papers No 21:Libya Çıkmazının Geleceği: Sınamalar ve Beklentiler

17 Şubat 2011 Devrimi'nden bu yana Libya; kargaşa, istikrarsızlık, güç mücadelesi ve uluslararası aktörlerin müdahaleleri gibi birçok sürece tanıklık etti. 2020’den bu yana, değişken siyasi süreçlerle beraber ülkedeki siyaset ve güvenlik ortamı da şekillenmektedir. Birçok zorluk ve risk nedeniyle kırılganlığı devam eden Libya’da, harici aktörler sürdürülebilir çözümler ile gelecek için net bir yol haritası talep etmektedir