2 Eylül 2015 Kiev

"Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkileri" konulu 2. yuvarlak masa toplantısı, SAM ve Ukrayna Kırım Doğu Bilimleri Enstitüsü (NASU) işbirliğinde, Kiev Milli Ekonomi Üniversitesi ve Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği evsahipliğinde 2 Eylül 2015'te Kiev'de gerçekleştirilmiştir.

Türk heyetini, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resül Usul, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Subidey Togan, İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Muray Yülek ve TCMB Para Politikası Kurulu üyesi Dr. Ahmet Faruk Aysan oluşturmuştur.

Etkinlik, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Mart 2015'teki Ukrayna ziyareti çerçevesinde Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde ortaya çıkan yeni işbirliği olanaklarını değerlendirme ihtiyacını karşılama amacını gütmüştür. Toplantı çerçevesinde, Karadeniz ve Hazar bölgesindeki enerji görünümünün geleceği, Türkiye-Ukrayna ticarî ilişkilerinin boyutları ve yaşanan sorunlar ve Türk finansal sisteminin geçirdiği dönüşümler çeşitli sunum ve konuşmalarla aktarılmıştır.

Her sunumun sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümlerinde adıgeçen katılımcılar, karşılıklı olarak birbirlerine yönelttikleri soruları cevaplandırmışlar ve ele alınan konularla ilgili düşünce ve önerilerini de paylaşmışlardır.