Eylül- Ekim 2012 Ankara

Yurtiçindeki ve yurtdışındaki önde gelen üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin katıldığı staj programları 3-21 Eylül ve 1-19 Ekim 2012 tarihleri arasında Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Staj programları SAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mesut ÖZCAN’ın açılış konuşması ve devamında “Son Dönem Türk Dış Politikası” konulu semineriyle başlamıştır.

Söz konusu programlar süresince stajyerlere ofis ortamında çalışma imkanı sunulmuş,  Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Diplomasi Akademisi bünyesinde danışman olarak görev yapan akademisyenler tarafından Asya, Balkanlar, Orta Asya ve Kafkaslar ile Avrupa Birliği konularında seminerler verilmiş, ayrıca Bakanlığımız mensubu olmayı düşünebilecek öğrenciler için İnsan Kaynakları Dairesi tarafından Dışişleri Bakanlığının İşleyişi, Kurumsal Yapısı ve Bakanlığımıza Personel Alımı Süreciyle ilgili bir sunum yapılmıştır.

Staj esnasında tüm öğrenciler,  uluslararası ilişkiler alanında Merkezimizin rehberliğinde seçtikleri konularda birer araştırmalar yapmışlar ve bu çalışmalarını interaktif sunumlar aracılığıyla diğer öğrencilerimizle paylaşarak hem bilimsel araştırma konusunda bir deneyim yaşamış, hem de merkezimizdeki akademik çalışmalara katkıda bulunmuşlardır.

Ayrıca Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Daire Başkanı olarak görev yapan Nuray İnöntepe’nin bundan önceki görev yeri olan Bregenz Başkonsolosluğundaki çalışmalarını içeren “Halkla İlişkiler Başkonsolosluğu” adlı filmin izlenmesi suretiyle stajyerlerin Bakanlığımız mensuplarının yurtdışındaki çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır.  Öğrencilerin izlemiş oldukları filmle ilgili yorum ve düşüncelerine buradan ulaşabilirsiniz.