17 Şubat 2015

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), dış politika konularına ilgi duyan ve bu konularda tecrübe kazanmak isteyen lisans ve lisansüstü öğrencilerine tam zamanlı staj imkânı tanımaktadır.

Staj kapsamında öğrenciler, tecrübeli diplomatların deneyimlerini dinleme fırsatına sahip olmakta ve Bakanlığa giriş aşamaları hakkında bilgi edinmektedirler. Bunun yanısıra stajyerler, yerel ve uluslararası toplantılara katılım sağlamakta ve dış politikaya ilişkin bilgilerini artırma imkanı elde etmektedirler. Stajlarının sonunda sertifika almaya hak kazanan başarılı öğrenciler, aynı zamanda Bakanlığın işleyişini öğrenmekte ve hayat boyu sürecek arkadaşlıklar da kurmaktadırlar.

Staj programlarına öncelikli olarak üniversitelerin iktisadi idari bilimler / siyasal bilgiler fakültelerinde okuyan öğrenciler kabul edilmekle birlikte; imkânlar ölçüsünde diğer bölümlerin öğrencilerinin de başvuruları değerlendirilmektedir.

Staj başvuruları 9 – 15 Mart 2015 tarihleri arasında e-posta yoluyla kabul edilecek olup; adayın staj başvurusunun değerlendirilmeye alınabilmesi için fotoğraflı özgeçmişini, not ortalamalarını yansıtan belgelerin örneklerini ve stajyer aday formu eksiksiz olarak doldurup- Merkezimizin “strategy@mfa.gov.tr” adresine göndermesi gerekmektedir.