1-5 Kasım 2013 İstanbul

Pugwash International tarafından 1957 yılından bu yana düzenlenmekte olan ve alanlarında öndegelen devlet adamları, akademisyenler ve sosyal önderleri biraraya getiren Pugwash Bilim ve Uluslararası Konferansları'nın 60'ıncısı, “Diyalog, Silahsızlanma, Bölgesel ve Küresel Güvenlik” başlığı altında, Merkezimizin desteği ve Cumhurbaşkanlığımız ile Dışişleri Bakanlığımızın değişik birimlerinin çok kıymetli iştirak ve katkılarıyla 1-5 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenmiştir.

Konferansın Adile Sultan Sarayı'nda gerçekleştirilen ilk gün etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül konferansın açılışını şereflendirerek katılımcılara hitap etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın hitaplarının ardından, Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in iştirakleriyle panel tarzında bir başlangıç oturumu düzenlenmiştir. Panelde her iki Sayın Bakan birer konuşma yapmışlar, ardından katılımcılardan gelen soruları cevaplandırmışlardır.

Konferans ilk günün ardından Mövenpick Otel'de sürmüştür. Bu çerçevede, aralarında eski ve işbaşında üst düzey siyasetçi ve bürokratların, bilimadamlarının, akademisyenlerin ve basın mensuplarının bulunduğu 200'ü aşkın seçkin katılımcının iştirak ettikleri bir dizi oturumda, başta nükleer silahsızlanma olmak üzere dünya gündeminde ön plana çıkan çeşitli konularda uzman görüşlerin ortaya konulduğu sunum ve konuşmalara yer verilmiştir. Katılımcılar ayrıca konferansın ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde düzenlenen konu bazlı çalışma gruplarına da iştirak ederek, ilgilendikleri konular hakkında muhataplarıyla küçük gruplar halinde fikir teatisinde bulunma ve tartışma olanağı bulmuşlardır.

Etkinlik hakkında detaylı bilgiye konferansın resmi web sayfası olan http://www.pugwash.org/reports/pic/60/general_information.htm adresinden ulaşılabilmektedir. Sözkonusu sayfa, Pugwash International tarafından konferansa ilişkin yeni bilgilerle düzenli olarak güncellenmektedir.