24-25 Kasım 2011 İstanbul

İtalya ile aramızda 2004 yılında başlatılan iki ülke Dışişleri Bakanları düzeyindeki Forum faaliyetleri bugüne kadar her yıl değişimli olarak düzenlenmiştir. Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve İtalyan Unicredit Grup Bankası işbirliği ile düzenlenen “Türk-İtalyan Forumu” adlı toplantılar dizisi iki ülke arasında giderek derinleşen çok yönlü ilişkileri sivil toplum boyutu ile zenginleştirmektedir. Geleneksel bir nitelik kazanan söz konusu etkinlik vesilesiyle iki ülkeden siyasetçiler, iş adamları, akademisyenler, basın mensupları, sivil toplum temsilcileri ve diğer düşünce önderleri bir araya gelmektedir. Forum’un sunduğu açık ve samimi tartışma ortamı iki tarafın birbirlerinin ülkelerinde imajlarının güçlenmesi, ortak konularda, ikili ve Avrupa Birliği üyeliğimiz perspektifinde işbirliği anlayışının ve yakınlaşmanın kuvvetlenmesi bakımından yararlı katkılar sunmaktadır.

Sekizinci Türk-İtalyan Forumu 24-25 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Forum’a katılan heyetimizde akademisyenler, gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri ile iş adamları ve Bakanlığımız temsilcilerinden oluşan 52 kişi yer almıştır. Forum’un İtalya tarafı da benzer bir oluşumu ihtiva etmekte olup 80 kişiden oluşmuştur. İtalyan heyetinde İstanbul’da ikamet eden bazı İtalyan şirketlerinin temsilcileri de yer almıştır.

Bakanımız Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ve İtalyan mevkidaşı Giulio Maria Terzi di Sant'Agata’nın 25 Kasım Cuma günü açılış konuşmalarını yaptıkları Forum’un öğleden önceki kısmında “Arap Baharı Işığında Akdeniz’in Geleceğinin Yeniden Düşünülmesi” konulu bir açık-panel ve öğleden sonraki bölümünde de, “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Sürecine Yeniden İvme Kazandırılmasına Yönelik Sivil Toplumun Katkıları ve Önerileri”  konulu kapalı formatta bir yuvarlak-masa toplantısı tertip edilmiştir.

Forumun Web sitesi: http://itaturk-forum.eu/