12-13 Kasım 2012 Roma, Italya

İtalya ile aramızda 2004 yılında başlatılan iki ülke Dışişleri Bakanları düzeyindeki Forum faaliyetleri SAM ve UniCredit Bankası tarafından bugüne kadar her yıl münavebeli olarak düzenlenmiştir. Dokuzuncu Türk-İtalyan Forumu 12-13 Kasım 2012 tarihlerinde Roma’da düzenlenmiştir.

İki ülkeden siyasetçiler, iş adamları, akademisyenler, basın mensupları, sivil toplum temsilcileri ve düşünce önderlerini bir araya getiren Forum faaliyetleriyle iki tarafın birbirlerini daha iyi anlamaları, ortak konular ile ikili ve AB üyeliğimiz perspektifinde işbirliği anlayışının daha ileri düzeylere taşınması hedeflenmektedir.

Forum’un açılış konuşmaları SAM Başkan Vekili Doç. Dr. Mesut Özcan ve UniCredit Bankası Halkla İlişkiler Başkanı Guiseppe Scognamiglio tarafından yapılmıştır.

Forum çerçevesinde Dışişleri Bakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi di Sant’Agata, Italya Senatosu Başkan Yardımcısı Emma Bonino’nun moderatörlüğünde “Türkiye ve AB: Türk ve İtalyan Perspektifleri” başlıklı panele katılmışlardır.

Forum kapsamında, 12 Kasım Pazartesi günü Uluslararası Politika Araştırmaları Enstitüsü (ISPI) Başkan Vekili ve Direktörü Paolo Magri’nin başkanlığını yaptığı açık oturumda MÜSİAD eski Başkanı Dr. Ömer Bolat, T.C. Merkez Bankası Banka Meclis Üyesi Doç. Dr. Lokman Gündüz, UniCredit Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı Giuliano Amato ve Il Sole 24 Ore Gazetesi Kıdemli Muhabiri Vittorio Da Rold “Avro Bölgesi Krizinin İtalya, Türkiye ve Akdeniz Bölgesindeki Etkileri” başlıklı panelde konuşma yapmışlardır.

Forum’un ikinci gününde Merkezimiz Başkan Vekili Doç. Dr. Mesut Özcan ve Simest Başkanı (E.) Büyükelçi Vincenzo Petrone başkanlığında “Akdeniz’de Türkiye ve İtalya: Bölgede Gerçekleştirilebilecek Ortak Ekonomik ve Siyasi Projelerin Keşfi” konulu kapalı yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir.

Forum vesilesiyle Italya Büyükelçimiz Sayın Hakkı Akil tarafından heyetimiz onuruna bir resepsiyon düzenlenmiştir. Türk, Italyan ve Avrupa işbirliği kültürü onuruna, Musei Capitolini’de opera sanatçıları Simge Büyükedes, Cristina Melis, Alessandro Scotto Di Luzio ve Gezim Myshketa tarafından bir konser verilmiştir.