1-2 Kasım 2012 Ankara

Çatışmaların çözümü ve arabuluculuk konularında çalışmalar yapan “Norwegian Peacebuilding Resource Center” (NOREF)  ile Bilkent Üniversitesi’nde yerleşik  “İhsan Doğramacı Dış Politika ve Barış Araştırmaları Merkezi” (BAM), Merkezimizin desteğiyle 1-2 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara’da, “Turkish and Norwegian Approaches to Arab Spring” başlıklı bir seminer düzenlemiştir.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki dönüşüm sürecinde Türkiye ve Norveç’in bölgesel istikrara katkı bağlamında ortak hareket imkanlarının değerlendirildiği Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen söz konusu seminere Türkiye, Norveç, Avrupa ülkeleri ve Arap ülkelerinden akademisyen ve uzmanların yanı sıra her iki ülke Dışişleri Bakanlıklarından üst düzey yetkililer de katılmıştır.

SAM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras seminerin ilk gününde gerçekleştirilen  “Türkiye ve Norveç’in Arab Ayaklanmalarına Bakışı” başlıklı bölümde ülkemizin bölgeye yönelik yaklaşımını ve önceliklerini irdeleyen bir sunum yapmıştır.

Gerçekleştirilen seminer çerçevesinde, 1 Kasım Perşembe akşamı SAM tarafından Ankara Palas’ ta NOREF heyeti onuruna bir akşam yemeği düzenlenmiştir.