24- 27 Eylül 2012 Azerbaycan

25- 27 Ekim 2011 tarihlerinde Trabzon, Erzurum, Iğdır, Kars ve Konya illerinde “Azerbaycan Haftası” etkinliklerinin devamı olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ev sahipliğinde 24 – 27 Eylül  2012 tarihleri arasında Azerbaycan’ da “Türkiye Haftası” düzenlenmiştir. Söz konusu etkinliklerde ülkemizi temsil eden heyete AKP Ankara Milletvekilimiz Sayın Tülay Selamoğlu da iştirak etmiştir. SAM Başkanı Prof. Dr. Sayın Bülent Aras’ın başkanlığını yaptığı heyette Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü gibi kurumlarımızdan üst düzey bürokratlar, çok sayıda akademisyen ve düşünce kuruluşlarından uzmanlar da yer almıştır.

Program çerçevesinde Gence, Lankeran ve Nahçıvan Devlet Üniversitelerinde Geçmişten Günümüze Türkiye Azerbaycan İlişkileri ve Bölgesel Bağlamda Türkiye Azerbaycan İlişkileri konularında birer sempozyum düzenlenmiştir.

Ziyaret çerçevesinde Ağdam şehri yöneticileriyle görüşülmüş ve sonrasında Ermenistan işgali ile yerlerinden edilen ve Ağdam’ da yaşayan yerli halk ile bir araya gelinmiştir.

Öte yandan Bakü’ de yeni yerleşkesine taşınan Azerbaycan Diplomasi Akademisi’ ne bir ziyaret gerçekleştirilmiş ve Rektör Hafız Paşayev’ den Akademi’nin çalışmaları hakkında bilgi alınmıştır. Ayrıca heyetimiz Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Ramiz Mehdiyev ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Ayrıca, iki ülke Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanları tarafından Bakü’de bulunan Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezinde ortak basın toplantısı düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıda iki ülkenin çıkarları doğrultusunda özellikle uluslararası mahfillerde ortak hareket etmesinin önemine vurgu yapılmış, mevcut işbirliğinin daha da ileri seviyelere getirileceği ve sözkonusu etkinlik gibi ülkelerin birbirlerini anlamasını sağlayacak çalışmaların faydalı olacağı dile getirilmiştir.

Etkinlikler, Nahçıvan’da bulunan Nahçıvan Devlet Üniversitesi’ne ziyaretle devam etmiştir. Sözkonusu ziyarette Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Hüseyin Rzayev’den üniversite ve çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır. Müteakiben Nahçıvan Başkonsolosumuz Sayın Cenk Ünal’ın iştirakleriyle, üniversite öğrencilerine yönelik “Türkiye ve Azerbaycan’ın Aktüel Meseleleri: Gerçekler ve Perspektifler” konulu bir konferans gerçekleştirilmiştir. Merkezimizi temsilen akademisyenler ve Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden temsilciler Türk Dış Politikası ve Türkiye-Azerbaycan ilişkileri kapsamında sunum yapmışlardır.