12-15 Ekim 2012 Podgorica, Karadağ

Balkan Savaşlarının 100. Yılını anma etkinlikleri çerçevesinde, 2012 yılı boyunca Balkan ülkelerinde “Balkan Savaşından Balkan Barışına” temalı bir dizi konferans düzenlenmiştir. Bu konferans serisinin Balkanlardaki son ayağı 12-15 Ekim 2012 tarihleri arasında “Osmanlı'nın Balkanlar’dan çekilisinin 100. Yıldönümü; Medeniyet mi İşgal mi? Bize ne bıraktılar?” başlığı altında Podgorica’da gerçekleştirilmiştir.

Karadağ Büyükelçiliğimiz, Karadağ Bilim ve Sanat Akademisi, Türk-Karadağ Dostluk Derneği ve TİKA Karadağ Ofisi tarafından organize edilen Konferansın açılışı Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanović tarafından yapılmış ve Karadağ Dışişleri Bakanı Nebojša Kaluđerović de konuşmacı olarak katılmıştır.

Konferansta Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından “Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler’’ başlıklı özel bir panel düzenlenmiştir. Başkanlığını Karadağ Büyükelçimiz Mehmet Niyazi Tanılır ile Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Akif Kireççi’nin yaptığı özel oturumda SAM Danışmanı ve Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Pirinççi “2000’lerde Türkiye ve Balkanlar”, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cezmi Eraslan “Balkanlar’daki Osmanlı Varlığı” ve Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nden Yrd. Doç. Dr. Burak Tangör “Tarihi Bağlamda Uluslararası Güç Dengesi ve Balkanlar”  başlıklı sunumlarını yapmışlardır.

Akademik camianın ve Karadağ’daki diplomatik temsilciliklerin yoğun ilgi gösterdiği oturum, tartışma ve soru-cevap kısmıyla devam etmiş ve katılımcılar özellikle Türkiye’nin 2000’li yıllardaki Balkan politikasına ve Türkiye-Karadağ ilişkilerine yönelik sorular sormuşlardır.