25 Nisan 2013 Paris, Fransa

“Avrupa Birliği- Türkiye İlişkilerinde Yeni Bir Umut Mu? Fransız Bakış Açısı” çalıştayı, SAM ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi tarafından 25 Nisan 2013 tarihinde Paris’te kain Caouste Gulbenkian Vakfı’nın Paris Delegasyonu merkezinde düzenlenmiştir.

SAM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, SAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mesut Özcan ve TOBB-ETÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Şaban Kardaş, çalıştayın ‘‘Türkiye ve AB: Paris’in Beklentileri” konulu birinci oturumunda Türkiye’nin Avrupa ile olan tarihi bağlarının önemi ve Türk Dış Politikasının son dönemlerdeki Avrupa Birliği eğilimi hakkında bilgi vermiş ve Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği konusundaki tutumları hakkında görüşlerini ifade etmişlerdir.

Fransız gazeteciler, iş dünyası temsilcileri ve uzmanlar, Avrupa’da yaşanan finansal kriz ışığında Türkiye-AB ilişkileri konusunda görüşlerini “Fransızlar, Türkler ve Avrupa: Kriz Etkisindeki Çevreyi İncelemek” başlıklı ikinci oturumda dile getirmişler ve Türkiye- Fransa arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine vurgulamışlardır.

Türkiye’nin UNESCO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gürcan Balık da toplantılara katılmış olup, Türkiye- AB ilişkileriyle ilgili görüşlerini aktarmıştır.