Türkiye’nin en eski ve Dışişleri Bakanlığı himayesinde faaliyet gösteren tek düşünce kuruluşu olan Stratejik Araştırma Merkezi’ni (SAM) yönetiyor olmaktan onur ve kıvanç duyuyorum. SAM, 1995 yılındaki kuruluşundan bu yana Dışişleri Bakanlığımız ve akademik dünya arasında köprü olmak suretiyle önemli bir görevi icra eden bir kurumdur. Sayın Bakanımızın cesaretlendirmesi ve desteğiyle SAM'ı bir stratejik düşünme ve planlama, eğitim ve bilgi üretme merkezi haline getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

SAM, dış politika konularında araştırmaları ilerletme hususundaki kararlılığını,  yurt içi ve yurt dışındaki akademisyenler, bölgesel ortaklar, üniversiteler ve devlet kurumları ile yaptığı işbirliği ile ortaya koymaktadır. Sadece kendi içinde değil, işbirliğine açık tüm sektörlerle ekip çalışmasına büyük değer veren SAM’ı yeni dönemde kurumlar arası etkileşimin önemli bir merkezine dönüştürme konusunda kararlıyız. Çeşitli üniversitelerden pek çok akademisyen, yerli ve yabancı kardeş düşünce kuruluşları ve paydaş kuruluşlarıyla yaptığımız pek çok ortak proje, SAM’ın mümkün oldukça çok katılımcı ile yapıcı işbirliği niyetinde olduğunun somut birer göstergesidir. SAM olarak, akademik dünya ve siyaset yapıcılarını her zamankinden daha çok bir araya getirerek geleneksel devlet-toplum ilişkisinde bir fark yaratma konusunda kararlıyız.

SAM'ın akademik dergisi ‘Perceptions’ı, amiral gemisi yayınımız olarak görüyoruz. Akademisyen arkadaşlarımızın değerli katkıları sayesinde, ‘Perceptions’ çok daha itibarlı ve etki gücü yüksek bir dergi halini aldı. Yeni ve geliştirilmiş ‘Perceptions’ın yanı sıra, güncel dış politika konularını ele almaya ve ülkemizin dünyaya bakış açısını yansıtmaya yönelik yeni yayınlarla portföyümüzü genişletmeye devam ediyoruz. Bunların yanında, SAM kadrosunun yayınları da çeşitli mecralarda yer almaya devam edecektir.

Son olarak, SAM'ın bakanlık içinde aynı zamanda bir eğitim kurumu olarak da faaliyet gösterdiğini belirtmek isterim. Genç diplomatlara ve diplomat adaylarına yönelik akademik eğitim ve staj programları ile Türk dış politikasının geleceğine yatırım yapıyoruz.

Lütfen soru ve/veya yorumlarınızı bize ulaştırmaktan çekinmeyin. Geri bildiriminiz bizim için önemlidir.

Saygılarımla,

Dr. Ufuk Ulutaş
Başkan