Öncelikle belirtmek isterim ki Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (SAM) görev yapmak benim için bir zevk ve onur kaynağıdır. Dışişleri Bakanlığı himayesinde faaliyet gösteren tek araştırma merkezi olan SAM, 1995 yılındaki kuruluşundan bu yana seçkin Büyükelçiler‘in öncülüğünde diplomatlar ile akademik çevreler arasında bir köprü vazifesi görerek büyük katkılarda bulunmuştur. Sayın Bakanımızın destek ve teşviki ile SAM’ın stratejik düşünmenin ve planlamanın merkezi olması için elimizden gelenin en iyisini yapmaktayız.

SAM, politika danışmanlığına ihtiyaç duyan yerli ve yabancı bilim insanları, bölgesel meslektaşlar, üniversiteler ve devlet kurumlarıyla koordineli olarak dış politika konularında araştırmalar yapma taahhüdünü kanıtlamıştır. SAM’ı, yalnızca kendi içinde değil, çeşitli projelerde bizimle işbirliği yapmak isteyen bilim insanları ve siyaset toplulukları arasında da ekip çalışmasını önemseyen lider bir kurum haline getirme kararlılığındayız. Çeşitli üniversite ve akademik kurumlardan akademisyenler, devlet kurumları ve kardeş düşünce kuruluşlarıyla düzenlenen ortak projeler, olabildiğince fazla katılımcı ile yapıcı etkileşim konusundaki çabalarımızın somut örneklerindendir. SAM, politika yapıcılar ile akademik camiayı her zamankinden daha fazla bir araya getirip, geleneksel devlet-sivil toplum ilişkilerinde bir fark oluşturmaya kararlıdır.

SAM’ın periyodik dergisi olan “Perceptions”ın önde gelen yayınımız olduğu kanaatindeyiz. Akademisyenlerimizin değerli katkıları sayesinde “Perceptions” oldukça muteber bir dergidir.  Yeni ve geliştirilmiş “Perceptions”’ın yanı sıra, mevcut dış politika konularını değerlendirmek ve görüşlerimizi yansıtmak amacıyla yayın portfolyomuzu genişlettik ve bu çerçevede birkaç periyodik yayını da hayata geçirdik.

Son olarak önemli noktalardan biri de, SAM’ın, Bakanlık bünyesinde bir eğitim kurumu olarak da faaliyet göstermesidir. Diplomatik kariyer arzu eden gençlerimiz için düzenlediğimiz akademik eğitim programları ile Türk dış politikasının geleceğine yatırım yapmaktayız.

Umarım web sitemizi beğenirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz olması halinde bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Görüşleriniz bizim için önemlidir.

Saygılarımla,

 

Doç. Dr. Mesut ÖZCAN
SAM Başkan V.