26-28 Ocak 2015 New York

Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen barışı koruma operasyonlarının (PKO) karar, uygulama ve değerlendirme süreçleri hakkında yeni fikirler üreterek BM ve taraf ülke karar alma mekanizmaları nezdinde dikkate getirmek amacıyla 1996 yılında kurulan Challenges Forum inisiyatifi tarafından hazırlanan dönemsel rapor, 26-28 Ocak 2015 tarihlerinde ABD’nin New York kentinde bulunan BM Binası’nda düzenlenen özel bir yüksek düzeyli seminerle kamuoyuna açıklanmıştır. Raporun nihai versiyonuna buradan ulaşılabilmektedir.

Ülkemizden SAM ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının da aralarında bulunduğu 21 ülkenin partner kuruluşlarının ve 27 diğer ülke ve uluslararası kuruluştan temsilcilerin aralarında bulunduğu toplam 48 ülkeden yaklaşık 150 yetkilinin iştirak ettiği programın açılış oturumunun öncesinde, “Designing Mandates and Capabilities for Future Peace Operations (Gelecekteki Barış Operasyonlarının Kapsam ve Yetenekleri)” başlıklı rapor, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a sunulmuştur.

Program kapsamında, rapordaki bulguların detaylarına yer verilen, bu kapsamda sürmekte olan barış gücü operasyonlarının daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için alınabilecek tedbirler ve bu kapsamda BM Barışı Koruma Departmanı tarafından Genel Sekreterliğin talimatı doğrultusunda oluşturulmakta olan panelin dikkatine getirilebilecek öneriler hakkında bilgi verilen sunum ve konuşmalar gerçekleştirilmiştir.

Bu program münasebetiyle aynı zamanda Forum’un bir sonraki dönemsel raporunun çalışmaları da başlatılarak ilk öneriler alınmıştır. Bahsekonu raporun, Forum tarafından 2015-2016 döneminde düzenlenecek müteakip toplantılar marjında hazırlanması öngörülmektedir.