8 Ocak 2014 Ankara

Stratejik Düşünce Enstitüsü tarafından 8 Ocak 2014 tarihinde “Değişen Ortadoğu ve Türk Dış Politikası” adlı panel düzenlenmiştir.

Panelin ilk oturumunda “3. Yılında Arap Baharı”, “Ortadoğu’nun Dünyadaki Yeri”, “İran-Batı Yakınlaşması” ve “Mısır ve Suriye’nin Geleceği” başlıklı konuşmalar yapılmıştır.

Söz konusu panelin “Türk Dış Politikası” başlıklı ikinci oturumuna SAM Başkanvekili Sayın Doç. Dr. Mesut Özcan’ın yanısıra;  Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi ve SAM’da Danışman  Prof. Dr. Bülent Aras, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde danışman Doç. Dr. Şaban Kardaş, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Şahin ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi  konuşmacı olarak katılmışlardır.

Etkinlik boyunca, Ortadoğu’da yaşanan değişimler ve bu değişimlerin Türk Dış Politikası tarafından nasıl karşılandığı ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Doç. Dr. Mesut Özcan “Türk Dış Politikasının Ortadoğu Boyutu”  başlıklı konuşmasında, Türk dış politikasındaki değişen elementler, bölgesel açılımlar ve uluslararası ilişkilerde yeni araçların ortaya çıkmasıyla  çeşitlenen aktörler hakkında bilgi vermiştir.