14 Ocak 2014 Ankara

Merkezimiz, German Marshall Fund Brüksel Ofisi Genel Müdürü ve anılan kuruluşun Amerika Temsilciliği Dış ve Güvenlik Politikası Birimi Yöneticisi Ian Lesser’ı 14 Ocak 2014 tarihinde Ankara’da ağırlamıştır. Ian Lesser’ın ziyareti marjında Merkezimiz tarafından üst düzey diplomatların, bürokratların ve önde gelen üniversite ve düşünce kuruluşlarından akademisyenlerin katılımıyla yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Öncelikle, “Transatlantik İlişkiler ve Yeni Dönemde Türkiye-ABD İlişkileri” başlıklı bir konuşma yapan Ian Lesser, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da süregiden siyasi dönüşüm ile Türkiye’nin sözkonusu tektonik değişimler karşısında izlediği politikaların avantaj ve dez avantajlarına değinmiştir. Ayrıca, Türkiye-ABD ortaklık ilişkilerinin kapsamının gelecek odaklı bir vizyon ile farklılaştırılmasının önemine vurgu yaparak, iki ülke ilişkilerinin mevcut durumunu değerlendirmiştir.

Bunu müteakip, toplantının tartışma kısmında  ABD’nin Ortadoğu, Rusya ve Asya-Pasifik bölgelerine yönelik politikaları detaylı bir şekilde ele alınmıştır.