14 Ekim 2014 Sakarya

SAM'ın da katkılarıyla Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen "II. Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresi" 14 Ekim 2014 tarihinde Sakarya’da gerçekleşti.

II. Ortadoğu’da Siyaset ve Toplum Kongresi dört gün sürecek bir etkinlik olup Ortadoğu üzerine araştırmalar yapan seçkin akademisyenleri, yayıncıları, diplomatları, sivil toplum kuruluşlarını ve öğrencileri bir araya getirdi.

SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul'ün "Yeni Ortadoğu ve Yeni Türkiye" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdiği etkinlikte Ortadoğu çalışmalarıyla bilinen birçok seçkin akademisyen katılım gerçekleştirdi.

Kongrede, Ortadoğu’da meydana gelen yeni gelişmeler ve dönüşümlerin yanı sıra bölgenin siyasal, ekonomik ve toplumsal dinamiklerine dair farklı bakış açıları yeniden ele alınıp tartışıldı.

Oturumların sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümlerinde katılımcılar, karşılıklı olarak birbirlerine yönelttikleri soruları cevaplandırmışlar ve ele alınan konularla ilgili düşüncelerinin yanısıra önerilerini de paylaşmışlardır.