11-12 Aralık 2014 İstanbul

SAM, Çin’den Devlet Konseyi Kalkınma Araştırmaları Merkezi (DRC), Sırbistan’dan Uluslararası İlişkiler ve Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi (CIRSD) ve Türkiye’den Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETAV) işbirliğinde ve T.C. Başbakanlık makamının himayelerinde 11-12 Aralık 2014 tarihlerinde İstanbul Conrad Otel’de “İpek Yolları: İlhamlar ve Fırsatlar” başlıklı bir uluslararası konferans düzenlenmiştir.

Konferansa başta tarihi İpek Yolu havzasından olmak üzere 10 ülkeden siyaset ve akademi dünyasından çok sayıda seçkin şahsiyet iştirak etmiş olup, bu kapsamda Çinli Bakan ve DRC Başkanı Li Wei, CIRSD Başkanı, Sırbistan eski Dışişleri Bakanı ve BM Genel Kurul eski Başkanı Vuk Jeremic, Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Igor Luksic, Pakistan eski Başbakanı Şevket Aziz, Makedonya Ulaştırma ve İletişim Bakanı Mile Janakievski, İspanya eski Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos Cuyaube ve Arnavutluk Enerji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Dorian Duçka etkinlikte hazır bulunmuşlardır.

Etkinliğin ilk gününde (11 Aralık) SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul ile DRC Başkanı Li Wei, Çin’in Ankara Büyükelçisi ve İstanbul Başkonsolosu ile SETA İstanbul yöneticilerinin de hazır bulundukları bir heyetlerarası ikili görüşme gerçekleştirmişlerdir. Görüşmede iki başkan, kurumları arasındaki ilişkileri küresel bir bakış açısı üzerinden daha da geliştirme hususundaki karşılıklı beklentilerini teyit etmişlerdir. DRC Başkanı Li Wei, Çin makamlarının dünyadaki belli başlı uluslararası aktörlerle daha yakın ilişkiler tesis etmek suretiyle küresel düzeydeki gelişmelere daha fazla katkıda bulunabilmeye verdikleri önemi vurgulayarak, bu çerçevede işbu konferansın DRC tarafından partner olunan bu ölçekteki ilk uluslararası etkinlik olması yönüyle ayrı bir önemi haiz olduğunu ifade etmiştir.

İlk günün akşamında, gelen yerli ve yabancı heyetler onuruna bir gala yemeği tertip edilmiştir. Yemekte Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun mesajı SAM Başkanı Prof. Usul tarafından katılımcılara hitaben icra edilmiş, ayrıca CIRSD Başkanı Vuk Jeremic tarafından da bir konuşma yapılmıştır.

Etkinliğin ikinci günü (12 Aralık) düzenlenen konferans, Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun özel mesajının Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Emine Nur Günay tarafından okunmasıyla başlamıştır. Konferansın açılış oturumunda, aralarında Sayın Jeremic'in, Sayın Li Wei'nin ve Sayın Luksic'in bulunduğu bakan düzeyindeki katılımcılar, SAM Başkanı Prof. Usul, SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran ve Çin'in Ankara Büyükelçisi Sayın Yu Hongyang tarafından da konuşmalar yapılmıştır.

Konferansın açılış oturumunu takip eden bölümlerde, İpek Yolu projesinin belli başlı niteliklerinin ve amaçlarının ele alınarak değerlendirildiği bir dizi oturum gerçekleştirilmiştir. Programın son bölümünde cereyan eden özel oturumda, Pakistan eski Başbakanı Şevket Aziz, İspanya eski Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos Cuyaube, dünyaca ünlü Çinbilimci ve Cambridge Üniversitesi Kalkınma Çalışmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Peter Nolan ve DRC Başkan Yardımcısı Zhang Junkuo etkinliğin kapanış konuşmalarını yapmışlardır.

Sözkonusu oturumların başlık ve katılımcı bilgilerinin de bulunduğu konferans programına buradan ulaşabilirsiniz.