14 Nisan 2014 Islamabad

Pakistan'da faaliyet gösteren Khubaib Vakfı ve Measac Araştırmalar Merkezi tarafından İslamabad Büyükelçiliğimizin desteği ve SAM'ın katkılarıyla 14 Nisan 2014 tarihinde İslamabad'da “Türkiye Tecrübesinin Pakistan ve İslam Dünyası İçin Getirdiği Dersler” başlıklı bir konferans gerçekleştirilmiştir. Anılan konferansa SAM adına Doç. Dr. Ali Balcı ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Babacan'dan müteşekkil bir heyet konuşmacı olarak iştirak etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi Sayın Babür Girgin'in de onur konuğu olarak katılarak hitapta bulundukları konferansta, Pakistan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Awais Laghari ve Pakistan İstihbarat Teşkilatı eski başkanı Hamid Gul'ün de aralarında bulunduğu Türk ve Pakistanlı uzman, siyasetçi ve bilim adamları tarafından Türkiye'nin idari ve ekonomik alanda katettiği gelişmelerin, dış politikada gerçekleştirilen açılımların ve bunlardan başta Pakistan olmak üzere diğer ülkelerin çıkarabileceği sonuç ve derslerin ele alındığı sunum ve konuşmalar yapılmıştır.

SAM heyeti, konferans münasebetiyle İslamabad'da bulunulan süre zarfında iştirak ettikleri muhtelif yuvarlak masa toplantılarında Pakistanlı akademisyenler, kanaat önderleri, din adamları ve medya mensuplarıyla biraraya gelerek görüş teatisinde bulunmuşlardır.