23 Mayıs 2013 Istanbul

Moğolistan Ulusal Güvenlik Konseyine bağlı olarak faaliyet gösteren Stratejik Çalışmalar Enstitüsünden (ISS) bir heyet Merkezimiz ile mevcut kurumsal ilişkiler çerçevesinde 23 Mayıs 2013 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. ISS Başkanı Dr. Damba Ganbat başkanlığındaki heyette Rusya ve Orta Asya Çalışmaları Merkezi Başkanı Erdenetsogt Norloo ve iki araştırmacı yer almıştır.

Program, SAM Başkanı Sayın Prof. Dr. Bülent Aras, Emekli Orgeneral Salim Dervişoğlu ve değerli akademisyenlerin katılımıyla, BİLGESAM’da gerçekleştirilen bir yuvarlak masa toplantısı ile başlamıştır. Toplantı boyunca taraflar kurumsal ilişkilere olan inançlarını vurgulamış, Türkiye ile Moğolistan arasındaki tarihi bağları tartışmış ve iki ülkenin mevcut ve gelecekteki ikili ve çok taraflı ilişkilerini ele almışlardır. Ayrıca, küresel güçlerin Orta Asya’daki etkileri ve Şanhay İşbirliği Örgütü gibi stratejik insiyatifler de değerlendirilmiştir.

Bunun ardından, Sayın Dr. Ganbat İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsünde yaptığı konuşmada başta Moğolistan Dış Politikası olmak üzere Türkiye ile ikili ilişkiler üzerinde durmuştur.