11 Eylül 2012 Ankara

Merkezimizin farklı ülkelerdeki muadil kurumlarla gerçekleştirdiği işbirliği protokolleri çerçevesinde 11 Eylül 2012 tarihinde Katar Savunma Bakanlığı Stratejik Çalışmalar Merkezinden bir heyet Merkezimizi (SAM) ziyaret etmişlerdir.

Ziyaret çerçevesinde “Bölgesel Kalkınma ve Türk-Katar Perspektifi” konulu bir Yuvarlak Masa toplantısı gerçekleştirilmiş olup, Katar’lı heyetin hazır bulunduğu toplantıya Türk tarafından Dışişleri Bakanlığı ve Merkezimiz temsilcilerinin yanı sıra çeşitli üniversitelerden araştırmacı ve akademisyenler katılım sağlamışlardır.

Sözkonusu toplantıda Arap Baharı, Suriye krizi, İsrail-Filistin sorunu gibi bölgesel meselelerin yanında küresel gelişmeler de ele alınmış, her iki ülkenin bölgesel istikrar ve kalkınmaya verdikleri öneme işaretle geliştirilebilecek çok boyutlu ilişkilere dair fikirler beyan edilmiştir. Bu bağlamda oldukça verimli geçen toplantının ardından Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi(SAM) ile Katar Savunma Bakanlığı Stratejik Çalışmalar Merkezi arasında ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik olarak Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalanmıştır.

Program, toplantı sonrasında Merkezimiz tarafından konuk heyet onuruna verilen öğle yemeği ile son bulmuştur.