21 Nisan 2012 Keele, İngiltere

Merkezimiz ve İngiltere’nin Keele Üniversitesi arasında ortak bir proje olarak düzenlenmekte olan Türk Politikası Seminer Serisi’nin ikincisi 21 Nisan’da üniversite kampüsünde gerçekleştirildi.

SAM Başkan Yardımcısı Dr.Mesut Özcan’ın konuşmacı olarak doktora öğrencilerinden oluşan bir gruba verdiği seminerde Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin Türk Dış Politikası’na etkileri değerlendirildi.

1999’dan bu yana Türk Dış Politikası’nın ana hatlarının kapsamlı bir analizini yapan Dr. Özcan, bölgesindeki gelişmelerin Türkiye açısından tehdit ve fırsatları aynı anda barındırdığını belirtti. Dr. Özcan’a göre 1999’da aynı anda gerçekleşen AB adaylık sürecinin başlaması ve Türkiye’nin güvenlik tehditlerinin azalması, dış politikamızdaki değişimi belirleyen en önemli unsurlar oldu.

Gittikçe daha aktif hale gelen yeni dönem Türk Dış Politikası’nın yüksek düzeyli siyasi diyalog ve artan ekonomik bağımlılık gibi mekanizmalarını anlatan Dr. Özcan, halk ayaklanmalarına kadar Türkiye’nin bölgede adım adım ve düzenli bir reformdan yana olduğunu belirtti.

Yakın çevremizdeki karışıklıkların istikrarsızlık tehdidi oluştursa da aynı zamanda artan demokrasiyi de getirdiğini söyleyen Mesut Özcan, bunun aslında bölgede herkes için olumlu bir gelişme olacağına da işaret etti.

Seminerin soru-cevap kısmı da katılımcılar açısından verimli bir tartışma ortamı sağladı.