20 Kasım 2015 Aşkabat

12 Aralık 1995 tarihinde BM Genel Kurulu kararıyla kabul edilen Bağımsız Türkmenistan’ın Tarafsızlık Statüsünün 20. Yıldönümü münasebetiyle, SAM, TİKA ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü işbirliğiyle 20 Kasım 2015 tarihinde Aşkabat’ta “Bağımsız Türkmenistan’ın Tarafsızlık Siyaseti: Teori ve Uygulama Esasları” başlıklı bir uluslararası konferans düzenlenmiştir.

Konferansın açılış oturumunda, T.C. Aşkabat Büyükelçisi Sayın Mustafa Kapucu, SAM Başkanı Prof. Ali Resül Usul, TİKA Türkmenistan Program Koordinatörü Ali Muslu, ve Türmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rektörü Dr. Baba Zahirov birer konuşma yapmıştır.

SAM heyetinde, SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul’un yanısıra Bahçeşehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu, Atılım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yaşar Sarı, İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mert Bilgin ve Doç. Dr. Ahmet Hamdi Topal yer almıştır.

Konferansta SAM heyeti tarafından, “Türkmenistan’ın Dış Politikası ve Tarafsızlık Politikası”, “Milletlerarası Hukukta Tarafsızlık ve Türkmenistan”, “Türkmenistan’ın Bölgesel Dış Politikası”, “Uluslararası Enerji Politikaları ve Türkmenistan” ve “Türkiye-Türkmenistan Arasında Ticari/Ekonomik İlişkiler ve Potansiyel Yatırım Alanları” konularında sunum ve konuşmalar yapılmıştır.

Aşkabat’taki program çerçevesinde SAM heyeti ayrıca, T.C. Aşkabat Büyükelçiliği ve TİKA Aşkabat Program Koordinatörlüğünü ziyaret etmiştir.