5-7 Aralık 2013 İstanbul

Merkezimiz, Ankara Siyasi ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ASEM), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve aynı üniversiteye bağlı Modern Türkiye Çalışmaları Merkezinin işbirliğiyle 5-7 Aralık 2013 tarihleri arasında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde “İnsani Diplomasi: Teori ve Sahadan Perspektifler” konulu bir konferans düzenlenmiştir. Konferans öncesinde katılımcılar onuruna Merkezimizce bir resepsiyon düzenlenmiştir.

SAM Başkanı Doç. Dr. Mesut Özcan, ASEM Başkanı Doç.Dr. Mehmet Akif Kireççi ve İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ademoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayan konferans çerçevesinde, İltica ve Göç Araştırma Merkezi (IGAM) Başkan Yardımcısı Metin Çorabatır, Marmara Üniversitesi’nden Suna Gülfer Ihlamur,   İpek Üniversitesi’nden Işıl Acehan, Çukurova Üniversitesi’nden Fulya Memişoğlu, Yalova Üniversitesi’nden Pınar Akpınar, İnsani Yardım Vakfı’ndan (İHH) İzzet Şahin, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Dilayda Gizem Çelik, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’ndan (TİKA) Rahman Nurdun, Alberta Üniversitesi’nden Mojtaba Mahtavi, Belgrad Üniversitesi’nden Jelika Stefanovic-Stambuk, Fordham Üniversitesi’nden Melissa Patel ve Mark Wild, Portland State Üniversitesi’nden Bruce Gilley, ve Londra Üniversitesi’nden Jinan Bastaki konuşmacı olarak katılım sağlamışlardır.

İnsani diplomasi konusunun Türkiye ve dünya açısından ele alındığı  konferans kapsamında, Türkiye’nin insani diplomasisi, Türk sivil toplum örgütlerinin bir aktör olarak insani krizlerdeki rolü, Türkiye’nin kitle göçlerindeki politikası, Türkiye’nin Afrika açılımı, dünyada insani yardım,  Suriye, Keşmir ve Filistin başta olmak üzere dünyada mülteci sorunları irdelenmiştir. Konferans, Merkezimiz tarafından heyet onuruna verilen yemek ile son bulmuştur.