9 Eylül 2014 Ankara

Meksika, Endonezya, Kore Cumhuriyeti, Türkiye ve Avustralya arasında esnek ve gayriresmi bir işbirliği platformu olarak hayata geçirilen MIKTA oluşumuna ilişkin akademik seminer, Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Meksika’nın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde, medya dünyası, sivil toplum, düşünce kuruluşları ile akademik ve diplomatik çevrelerden yaklaşık 120 kişinin katılımıyla 9 Eylül 2014 tarihinde Ankara Palas’ta gerçekleştirilmiştir.

SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen Seminer’de; Bakanlığımız Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcısı V. ve Ülkemizin G-20 Sherpası Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Meksika’nın Ankara Büyükelçisi Martha Bárcena, Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Nahari Agustini, Kore Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Lee Sangkyu ve Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen konuşmacı olarak yer almışlar ve MIKTA’nın önemi, amacı ve gelecekteki gelişimini ele almışlardır.

Seminer, MIKTA’nın tanıtılması ve amacının izah edilmesi açısından faydalı bir etkinlik teşkil etmiştir.

MIKTA'nın geçtiğimiz dönemdeki diğer bazı faaliyetleri hakkında ilave bilgi edinilebilecek linkler aşağıda sunulmaktadır:

MIKTA Op-Ed

MIKTA Dışişleri Bakanları Ortak Açıklaması, 14 Nisan 2014, Mexico City

Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın düşürülmesine ilişkin MIKTA Dışişleri Bakanlarının Ortak Açıklaması

Kuzey Kore'deki son durum hakkında MIKTA Dışişleri Bakanlarının Ortak Açıklaması