13 Haziran 2013 Vaşington

Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ile dünyaca tanınmış Woodrow Wilson International Center for Scholars (Wilson Center) adlı düşünce kuruluşu eşgüdümünde, Arap Baharı sürecinde Türk Dış Politikası’nın Ortadoğu’ya bakışını inceleyen toplantı Merkezimiz üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. “Türkiye ve Arap Baharı” başlığıyla gerçekleşen panel formatındaki toplantı 13 Haziran 2013 tarihinde anılan kuruluşun evsahipliğinde düzenlenmiştir.

Programa, Merkezimiz adına SAM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, SAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mesut Özcan ve TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şaban Kardaş katılmıştır.

Programda konuşan Merkezimiz üyeleri, özellikle Suriye’deki durum, Türkiye’nin dâhili sınamaları ve mevcut durumun Türkiye ve diğer bölge ülkeleri için muhtemel sonuçları ekseninde Türkiye’nin üç yıldır devam eden Ortadoğu halklarının demokratik eylemlerine verdiği tepkiyi etkileyen faktörleri irdelemişlerdir. Panelde ayrıca, Türkiye-AB ilişkileri ve Arap uyanışı karşısındaki geleceği, Türkiye-İran, Türkiye-Irak, Türkiye-İsrail ve Türkiye-Rusya ilişkileri ile Türkiye’nin bölgede yürütülen etnik ve mezhepsel politikalara ilişkin bakışı da incelen diğer konular olmuşlardır.