Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2014 yılı Aralık ayı başında ülkemizi ziyareti esnasında, Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı için ülkemiz topraklarından geçecek bir “Türk Akımı” tesis edilmesi görüşü ortaya atılmış ve tüm dünyanın ilgisini bu konuya çekmiştir.

 Dünya kamuoyunda bu açıklama, Rusya’nın SSCB’nin dağılmasından bu yana Ukrayna’yla sorunlu bir düzlemde seyreden ilişkilerinin Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı hareketlerin yoğunlaşması sonrasında kriz noktasına varmasıyla bağlantılı olarak değerlendirilmiştir. Putin yönetimi, Ukrayna’yla yaşadığı bu ve muhtemel müstakbel krizlerin Avrupa’ya enerji sevkiyatına getirdiği handikapları giderebilecek kalıcı alternatifler geliştirebilmeye yönelik yoğun bir çaba içerisindedir.
Konu hakkında ülkemizde enerji alanında faaliyet gösteren belli başlı devlet kurumlarından üst düzey yetkililer, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından 21 Ocak 2015 tarihinde düzenlenen bir beyin fırtınası toplantısı kapsamında biraraya gelmişlerdir. Katılımcılar, Putin’in bu teklifinin Türkiye için en avantajlı şekilde nasıl değerlendirilebileceğine dair kendi sorumluluk alanlarına isabet eden hususlardaki görüşlerini ortaya koymuşlardır.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.