24 Nisan 2012 Bükreş, Romanya

Romanya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Merkezimiz arasında 24 Nisan 2012 tarihinde Bükreş’te bir mutabakat zabtı imzalanmış ve bu bağlamda Bükreş Üniversitesi’nde Romanya’nın öndegelen düşünce kuruluşu üyeleri ile bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Sayın Aras, Bükreş Büyükelçimiz Sayın Ömür Şölendil ve Romanya’dan bazı akademisyenler iştirak etmiştir. Sayın Aras’ın kısa sunumunun ardından Soru-Cevap bölümü ile devam edilmiştir.

Ortak faaliyetler düzenlenmesi ve görüş alışverişinde bulunulmasını teminen SAM Başkanı Sayın Bülent Aras ve Romanya Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Nistor Mutabakat Muhtırasını imzaladı.

İmzalanan mutabakat muhtırasının ardından, üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin katılımıyla Prof. Aras “Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri” konulu bir seminer verdi. AB’nin ekonomik sorunlarından kaynaklanan kötü gidişattan dolayı daralan vizyonunun kaygı verici olduğuna dile getirdi. Seminerde hazır bulunan Bükreş Büyükelçimiz Ömür Şölendil de Türkiye’nin bölgesinde ve ötesinde artan rolü hakkında görüşlerini beyan etti.