4 Eylül 2012 Pekin, ÇHC

SAM ile Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) arasındaki kurumsal ilişkiler kapsamında, 4 Eylül 2012 tarihinde Pekin’de bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Çalıştay’ın programına buradan ulaşılabilir.

Çalıştay, SAM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras ve CASS Uluslararası İşbirliği Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Prof. Zhou Yunfan’ın açılış konuşmaları ile başlamıştır. Türkiye’den, SAM’da Danışman Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Diplomasi Akademisi’nde Danışman Yrd. Doç. Nevra Esentürk, Uluslararası Antalya üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tarık Oğuzlu ve Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Çağdaş Üngör’ün katıldığı çalıştayda, Çin tarafından CASS Amerika Çalışmaları Enstitüsünden Prof. Wang Rongjun, Doğu-Batı Üniversitesinden Prof. Cheng Hong, Çin Çağdaş Çalışmalar Enstitüsünden Prof. Tian Wenlin ve Çin eski Ankara Büyükelçisi Yao Kuangyi  çalıştayda hazır bulunmuşlardır.

Çalıştay süresince, iki ülkenin Amerika ve Avrupa Birliği ile ilişkileri ayrıntılı bir şekilde tartışılmış, genelde Orta Doğu özelde ise Arap Baharı’na yönelik algılamalar ve politikalar ele alınmış ve Türkiye-Çin ilişkilerinin tarihsel arka planına değinildikten sonra mevcut durum ve işbirliği alanları değerlendirilmiştir.

SAM-CASS işbirliği bağlamında sözkonusu çalıştayların düzenlenmesinde fayda mülahaza edilmekte ve belirli bir takvim çerçevesinde sürdürülmesi planlanmaktadır.