30 Nisan 2012 Vaşington, ABD

Merkezimiz ve Washington’da bulunan Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (CSIS) arasında yürütülen Türk-Amerikan ilişkileri konulu projenin ilk toplantısı 30 Nisan 2012 tarihinde Washington’da gerçekleştirildi.

Toplantıya Büyükelçi Ebru Barutçu Gökdenizler başkanlığında ve SAM Başkanı Prof. Bülent Aras, Siyaset Planlama Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Levent Gümrükçü, İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Tuncay Babalı, akademisyen Yrd. Doç.Dr. Şaban Kardaş ve SAM Danışmanı Sevgi Akarçeşme’den oluşan heyetimiz ile CSIS Başkanı Dr. John Hamre,  Başkan Yardımcısı Dr.Steve Flanagan, uzman Dr. Bülent Alirıza, Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası’ndan Meghan Gregonis, Savunma Bakanlığı’ndan Shoshanna Matney, Kongre Araştırma Merkezi’nden emekli Türkiye uzmanı Carol Migdalowitz, Emekli Büyükelçi Robert Pearson ve tartışmanın yöneticisi olarak Emekli General Brent Scowcroft’un aralarında bulunduğu isimler katıldı. Washington Büyükelçimiz Namık Tan da toplantının ilerleyen dakikalarında CSIS’te hazır bulundu.

CSIS Türkiye Programı Direktörü Bülent Alirıza’nın açılış konuşmasını takiben SAM Başkanı Prof. Bülent Aras kısaca Türk-Amerikan ilişkilerinin temel bileşenlerini anlattı.

Prof. Aras, Transatlantik İttifakı’nın Türk Dış Politikası’nın temel ekseni olduğunu belirterek, Türkiye için en büyük zorluğun bölgesel politikaları ile bu ortaklığı bağdaştırmak olduğunu söyledi. Bülent Aras, uluslararası yapı, bölgesel ve ikili olmak üzere Türk-Amerikan ilişkilerindeki üç boyuta dikkat çekti. Bülent Alirıza ise daha çok ilişkilerin tarihi geçmişine ve Türkiye’nin NATO’ya kabul sürecine değindi.

Verimli tartışmalarla ve atıflara kapalı gerçekleşen toplantı tüm katılımcıların yorum ve soru cevapları ile yuvarlak masa formatında devam etti.

SAM-CSIS ortak projesi, Ankara’da yapılacak ikinci bir toplantıyı ve Türk-Amerikan ilişkileri konulu bir rapor yazarak kamuoyu ile paylaşmayı öngörüyor.