19-27 Ağustos 2013 İstanbul

HASEN’in bu yıl ilk defa düzenlediği “Hazar Yaz Okulu Programı”, Merkezimizin de katkı ve destekleriyle 19-27 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Yaz okuluna iştirak eden ve içerisinde araştırmacı, yönetici ve diplomatların yeraldığı heyete hitaben;  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Fatih Ceylan, Merkezimizden SAM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras, Hürriyet Daily News gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin ve Doç. Dr. Tuncay Kardaş, SOCAR Türkiye Birinci Başkan Yardımcısı Samir Kerimli ve BP Türkiye Başkan Yardımcısı Hakan Türker, TAP Türkiye Temsilcisi Cenk Pala ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Uluslararası Projeler Departmanı Proje Müdürü Ali Karakaya, Ekonomi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Macit, Prof. Dr. Kerem Alkin, Doç. Dr. Mitat Çelikpala, TOBB UND Genel Müdürü Selçuk Yılmaz ve Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Taleh Ziyadov gibi alanında uzman isimler tarafından Türk Dış Politikası, Çağdaş Türk Politikası, Güney Gaz Koridoru, Türk Ekonomisinin Son 10 Yılı, Hazarda Güvenlik: Sürdürülebilir Barış İçin Çözüm Önerileri ve Bölgesel Ulaşım Ağları konularında sunumlar gerçekleştirilmiştir.

STRM Başkanı Prof. Dr. Bülent Aras’ın yaptığı açılış sunumunda, Türk Dış Politikasının geçmişten günümüze yaşadığı değişim ve dönüşümler ile Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun dış politika alanında izlediği prensipler ele alınmıştır.

Yaz okulu katılımcıları, 23 Ağustos günü Ankara’ya gelerek çeşitli devlet kurumlarına ziyaretlerde bulunmuştur. Dışişleri Bakanlığı’na yapılan ziyaret çerçevesinde, Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı Ufuk Gezer “Türk Dış Politikası” konulu sunumunu gerçekleştirmiştir. Aynı günün akşamında ise Merkezimiz tarafından Ankara Palas Devlet Konukevi’nde heyet onuruna bir akşam yemeği verilmiştir. Anılan yemeğe, program katılımcılarının geldikleri ülkelerin Ankara’daki Büyükelçiliklerinde görevli diplomatlar da iştirak etmiştir.