28 Şubat 2014 Ankara

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Japonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (JIIA) tarafından 28 Şubat 2014 tarihinde Dışişleri Bakanlığı'nda "Ortadoğu'da Yaşanan Son Durum ve Zorluklar" konulu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.

SAM Başkanı Dr. Mesut Özcan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Bakanlığımızın Suriye, İran ve Ortadoğu daireleri temsilcileri, Dışişleri Bakanı Danışmanlarından Dr. Sevinç Alkan Özcan, Prof. Dr. Muhittin Ataman, TOBB ETÜ'den Dr. Bahadır Pehlivantürk, SETA'da Araştırmacı Dr. Mehmet Özkan'ın yanı sıra ve JIIA'dan  Prof. Ryoji Tateyama, Dr. Mari Nukıı , Dr. Teruaki Morıyama, Dr. Kohei Imaı katılım sağlamışlardır.

Gerçekleştirilen toplantı kapsamında, başta Suriye, İran ve Mısır'daki gelişmeler ve Ortadoğu Barış Sürecinde gelinen aşama olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan kriz ve zorluklarla ilgili mevcut durum, toplantıya katılan Bakanlık yetkilileri ve akademisyenler tarafından değerlendirilmiştir. Bunların yanı sıra, Ortadoğu Barış Süreci ile ilgili yaşanan gelişmeler detaylı olarak ele alınmıştır.