21 Nisan 2014 Ankara

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Savaş Kursu (NSWC) tarafından 21 Nisan 2014 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda “Savunma ve Güvenlik Politikaları Bağlamında Türkiye-Pakistan İlişkileri” konulu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Moderatörlüğünü SAM Başkanvekili Doç. Dr. Mesut Özcan’ın yürüttüğü ve NSWC heyetinin Maj Gen Hidayat ur Rehman HI (M), Pakistan Büyükelçilik Müsteşarı Aisha Faaroqui, mensuplarından katılımcılar ve NSWC’den yaklaşık 15 kişinin yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Necati Anaz iştirak etmişlerdir.

Toplantı kapsamında, Türk dış politikası, vizyonları ve hedefleri, komşu ülkelerde yaşanan dönüşüm süreci ve bunun bölgeye etkileri, düşünce kuruluşları ve bunların karşılıklı ilişkileri, eğitim konusu ve değişim programları, Türkiye-Pakistan ikili ilişkilerinin siyasi, ekonomik ve kültürel boyutları ele alınmıştır. Bunun yansıra, hâlihazırda mükemmel seviyede olan Türkiye-Pakistan ilişkilerinin ticaret, ulaşım ve enerji alanlarında daha fazla genişletilmesi gerektiği hususu dikkate getirilmiştir.

Toplantı sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümünde, Bakanlığımız yetkilileri Pakistan heyetinin yönelttikleri soruları cevaplandırmışlar ve ele alınan konularla ilgili düşüncelerinin yanı sıra önerilerini de beyan etmişlerdir.