2 Aralık 2015 Ankara

SAM, Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (PISM) ile işbirliği halinde 2 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da bir çalıştaya evsahipliği yapmıştır. Alanlarında uzman araştırmacı, akademisyen ve diplomatların katılım sağladığı çalıştay, 19 Mart 2013 tarihinde SAM ve PISM arasında imzalanan mutabakat muhtırasıyla tesis edilen kurumsal ilişkilerin devamı niteliğini taşımaktadır. PISM heyeti Büyükelçi, Kıdemli PISM Araştırmacısı Andrzej Ananicz, PISM Araştırma Birimi Başkanı Dr. Jaroslaw Cwiek-Karpowicz, PISM Ortadoğu Projesi Başkanı Dr. Patrycja Sasnal, PISM Analisti Pınar Elman ve Polonya Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Birimi'nden Dr. Jakub Wodka'dan oluşmuştur. SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul, Diplomasi Akademisi Başkanı Doç. Dr. Mesut Özcan, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ersel Aydınlı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Kutlay da SAM'ı temsilen toplantılara iştirak etmiştir.

Çalıştayda, son dönemdeki Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeler, Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinde yaşadığı sorunlar ve muhtemel sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalıştay, Ortadoğu'daki istikrarsızlıktan kaynaklanan göç, aşırıcılık ve terörizm gibi konularda görüş alışverişinde bulunulmasına imkan sağlamıştır. Katılımcılar ayrıca Rusya'nın Suriye'deki dahli ve Avrasya'da Çin öncülüğünde geliştirilen İpekyolu Ekonomik Kuşağı gibi ekonomik fırsatları ele almıştır.

Ankara temasları kapsamında PISM heyeti, 3 Aralık 2015 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde (ORSAM) Ortadoğu'daki güncel gelişmeler hakkında bir brifinge katılmış ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne ziyarette bulunarak ülkemizdeki Suriyeli sığınmacılar hakkında bilgi almıştır.

Etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.