19 Kasım 2013 Ankara

Merkezimiz ile Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (PISM) arasında 19 Kasım 2013 tarihinde Ankara’da bir çalıştay düzenlenmiştir. Mart 2013 tarihinde SAM ile PISM arasında imzalanan Mutabakat Muhtırası ile ilişkiler kurumsal boyuta taşınmıştır.

Büyükelçi Sayın Hasan Göğüş, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Büyükelçi Sayın Andrzej Ananicz, Polonya’nın Pakistan Büyükelçisi, Polonya’nın Türkiye eski Büyükelçisi ve Polonya İstihbarat eski Şefi açılış konuşmalarını yapmışlardır. Doç Dr. Mesut Özcan, SAM Başkan Vekili, Büyükelçi Sayın Mieczyslaw Cieniuch, Polonya’nın Türkiye Büyükelçisi, Başak Türkoğlu, Genel Müdür Yardımcısı-AB Katılım Süreci Genel Müdür Yardımcılığı, Nesrin Bayazıt, Genel Müdür Yardımcısı-Kuzey Avrupa ve Baltıklar Genel Müdür Yardımcılığı, Marcin Zaborowski, PISM Genel Müdürü, Prof. Dr.Ali Resul Usul, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu, Okan Üniversitesi, Doç. Dr. Şaban Kardaş, Diplomasi Akademisi’nde Danışman, ile her iki ülkenin farklı devlet kurumları ve düşünce kuruluşlarından değerli katılımcılar toplantıya iştirak etmişlerdir.

Çalıştayda, Türkiye-Polonya ilişkilerinin ekonomik, siyasi ve kültürel boyutları tartışılmış, enerji, güvenlik ve savunma sektörlerinde işbirliği alanları değerlendirilmiştir.

2014 yılında Türkiye-Polonya arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 600. yılının kutlanacak olması bağlamında, sözkonusu çalıştay ikili ilişkilerin tarihsel boyutunun yanısıra günümüzdeki durumunu gelecek odaklı bir perspektif ile ortaya çıkarmak adına uygun bir zemin oluşturmuştur. Bunun yanında, katılımcılar SAM ile PISM arasında tesis edilmiş olan kurumsal ilişkilerin, iki toplumun yakınlaştırılması açısından çok önemli olduğunu belirtmişlerdir.