5 Nisan 2013 Hanoi

Ülkemiz ve Vietnam arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 35. Yıldönümü münasebetiyle Merkezimiz ve Hanoi Büyükelçiliğimiz, Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi'ne (VASS) bağlı Afrika ve Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü (IAMES) ile işbirliği içinde 5 Nisan 2013 tarihinde Hanoi’de “Yeni Kalkınma Anlayışı çerçevesinde Vietnam ve Türkiye” başlıklı uluslararası bir konferans düzenlemiştir.

Sözkonusu konferansın açılış konuşmaları, ülkemizin Hanoi Büyükelçisi Sayın Ahmet Akif Oktay ve VASS Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Vo Khanh Vinh tarafından gerçekleştirilmiş olup, etkinlik Hanoi’de yerleşik çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi, Vietnamlı akademisyen ve devlet görevlisi ile basın mensubu tarafından takip edilmiştir.

Konferansta, Merkezimiz Başkanı Prof. Dr. Aras, “Sıfır Sorun Politikasını” da kapsayacak şekilde Türk Dış Politikası hakkında genel bir sunum yapmış, akabinde Danışmanlarımızdan Doç. Dr. Çolakoğlu ve Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Üngör-Sunar, sırasıyla “Türkiye ve Vietnam Arasında Muhtemel İşbirliği Alanları” ve “Türkiye’nin Asya Politikası” başlıklı sunumları gerçekleştirmiştir.

Etkinlik kapsamında, SAM ve IAMES arasında başlatılan işbirliğini ve ilişkileri kurumsal bir zemine oturtmak amacıyla bir Mutabakat Muhtırası da imzalanmıştır.