26 Kasım 2014 Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Şanghay Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (SIIS) eşgüdümünde 26 Kasım 2014 tarihinde Şanghay’da “Türkiye ve Çin Perspektiflerinden Avrasya’da Barış ve Güvenlik” konulu bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.

Moderatörlüğünü SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul’un yürüttüğü ve Türk heyetinin Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi Koordinatörü Dr.Altay Atlı, Unilever Şirketi Lojistik ve Müşteri Hizmetleri Direktörü Dilşat Uyguroğlu tarafından temsil edildiği toplantıya, SIIS heyeti Başkanı Prof. Dr. Chen Dongxiao, Prof. Dr. Ye Qing, Dr. Jin Liangxiang, Prof. Dr. Zhao Gancheng ve Prof. Dr. Shao Yuqun ev sahibi olarak katılmışlar, bunun yanı sıra Enstitüden yetkililer de iştirak etmişlerdir.

Toplantı kapsamında, Asya’nın yükselişi ve bu yükselişin küresel siyaset açısından yarattığı etkiler tartışılmış, enerji konuları, İpek Yolu Ekonomik Bölgesi’nin kalkınması, Türkiye ve Çin’in Avrasya ve Ortadoğu’ya yönelik politikası ve sözkonusu iki ülkenin bölge ülkeleri ile ilişkileri, CICA dönem başkanlığını Çin’e devreden Türkiye’nin bu kapsamda gerçekleştirdikleri ve Çin’in bu konudaki vizyonu ve Türkiye-Çin ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel yönleri ele alınmıştır. Bunun yanı sıra Suriye’de devam eden kriz değerlendirilerek olası çözüm yolları irdelenmiştir.

Oturumların sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümlerinde adıgeçen katılımcılar, karşılıklı olarak birbirlerine yönelttikleri soruları cevaplandırmışlar ve ele alınan konularla ilgili düşüncelerinin yanı sıra önerilerini de paylaşmışlardır.

SAM heyeti ayrıca Şanghay Uluslararası Çalışmalar Üniversite Orta Doğu Çalışmaları Merkezi’ne bir ziyaret düzenlemiş, iki kurum arasında gelecekte oluşturulabilecek işbirliği alanlarına yönelik fikir alışverişinde bulunulmuştur.