12 Şubat 2014 Ankara

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ve Şanghay Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü (SIIS) tarafından 12 Şubat 2014 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda “Türkiye ve Çin’in Avrasya ve Ortadoğu Politikaları” konulu çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Moderatörlüğünü SAM Başkanvekili Doç. Dr. Mesut Özcan’ın yürüttüğü ve SIIS heyetinin Prof. Dr. Yang Jiemian, Prof. LI Weijian, YE Qing, JIN Liangxiang, LIU Xin ve ZHOU Yiqi tarafından temsil edildiği çalıştaya, Prof. Dr. Selçuk Çolakoğlu, Prof. Dr. Oktay Tanrısever, Dr. Ceren Ergenç’in yanı sıra Dışişleri Bakanlığı’ndan, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nden ve Yunus Emre Enstitüsü’nden yetkililer de iştirak etmişlerdir.

Çalıştay kapsamında, Asya’nın yükselişi ve bu yükselişin küresel siyaset açısından yarattığı etkiler tartışılmış, enerji konuları, İpek Yolu Ekonomik Bölgesi’nin kalkınması, Türkiye ve Çin’in Avrasya ve Ortadoğu’ya yönelik politikası ve sözkonusu iki ülkenin bölge ülkeleri ile ilişkileri, yaklaşan CICA Zirvesi ve Çin’in CICA dönem başkanlığı ve Türkiye-Çin ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel yönleri ele alınmıştır. Bunun yanı sıra Suriye’de devam eden kriz değerlendirilerek olası çözüm yolları irdelenmiştir. SIIS heyeti ayrıca, CICA Görev Gücü Başkanlığı ve Siyaset Planlama Genel Müdür Yardımcılığı’ndan üst düzey yetkililer ile görüşmüşlerdir.

Oturumların sonunda gerçekleştirilen soru-cevap bölümlerinde adıgeçen katılımcılar, karşılıklı olarak birbirlerine yönelttikleri soruları cevaplandırmışlar ve ele alınan konularla ilgili düşüncelerinin yanı sıra önerilerini de paylaşmışlardır.