13 Aralık 2012 Ankara

Kamu Diplomasisinden Sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı Kolinda Grabar Kitarovic, SAM ve Bakanlığımız Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığı’nın işbirliğiyle düzenlenen “Şikago Zirvesi sonrasında NATO’nun Öncelikleri” konulu bir yuvarlak masa toplantısına katılmıştır.

Türk Atlantik Konseyi tarafından 14-16 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen “19. Antalya Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı” öncesinde gerçekleşen toplantıya akademisyenler ve düşünce kuruluşlarından uzmanlar katılmışlardır.

Genel Sekreter Yardımcısı Grabar, Suriye’deki gelişmeler bağlamında ülkemize verilen destek ve NATO Dışişleri Bakanları Konseyi’nin kararı hakkında bilgi vermiş, ayrıca, Şikago Zirvesi sonrasında NATO’nun önceliklerine, bu bağlamda başta Afganistan’daki durum ve Afganistan’ın geleceği olmak üzere, “yetenekler ve ortaklıklar” konularına değinmiştir.

Toplantının soru-cevap bölümünde ise, Suriye’deki gelişmeler bağlamında NATO’nun yaklaşımı, Patriotların ülkemizde konuşlandırılmasının bölgesel ve uluslararası yansımaları, konuşlandırmaya yönelik tepkiler ve bu çerçevede ortaya çıkabilecek yeni riskler ele alınmıştır.