10 - 12 Ocak 2011 Riyad

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Çalışmalar Enstitüsü  Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin işbirliğiyle 10-12 Ocak 2011 tarihleri arasında Riyad’da “I. Türk-Suudi Forumu” gerçekleştirilmiştir.

Forum’a Stratejik Araştırma Merkezi (SAM) Başkan Yardımcısı Oğuz Ateş başkanlığında katılan SAM heyetinde, Üçüncü Katip Abdullah Topçu, Prof. Dr. Talip Küçükcan, Taha Özhan, Dr. Şaban Kardaş, Doç. Dr. Selçuk Çolakoğlu ve Dr. Tarık Oğuzlu yer almıştır. Suudi Arabistan tarafı  ise Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Dışişleri Müsteşarı  Dr. Nizar Obaid Madani başkanlığındaki bir heyetle Forum’a katılmıştır.

 Forum’da “İran’ın Nükleer Sorunu ve İran’ın Bölgesel Politikası”, “ Barış Sürecinin Geleceği”, “Türk-Suudi İkili İlişkileri”, “Irak’taki Durum” konuları ele alınmış ve Forum, muhtelif Suudi Bakanlıklardan çok sayıda üst düzey yetkili tarafından da izlenmiştir. Forum’la ilgili haberlere Suudi Arabistan’ın yazılı ve görsel basınında geniş yer verilmiştir. Bununla birlikte heyetimiz üyeleriyle mülakatlar da yapılmıştır.