18 Aralık 2013 Vaşington, ABD

Merkezimiz 18 Aralık 2013 tarihinde Orta Doğu Enstitüsü’nün işbirliği ile Vaşington DC’de “Türk Dış Politikasında Yeni Yönelimler” başlıklı bir yuvarlak masa toplantısı düzenlemiştir. Orta Doğu Enstitüsü Başkan Yardımcısı Paul Salem’in moderatörlüğünde gerçekleşen yuvarlak masa toplantısında Merkezimiz danışmanları Prof. Dr. Bülent Aras, Doç. Dr. Ferhat Pirinççi ve Yrd. Doç. Dr. Murat Yeşiltaş konuşma yapmışlardır. Toplantıya Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Kongre’den gelen temsilcilerin yanı sıra Washington DC’de yer alan think-tanklerin uzmanları, akademisyenler, gazeteciler ve bazı sivil toplum kuruluşu ve lobi temsilcileri katılmışlardır.

Toplantının soru-cevap kısmında katılımcıların soruları doğrultusunda Ortadoğu’daki dönüşüm bağlamında Türk dış politikası, Türkiye’nin yumuşak gücü, Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmeler, Türk savunma sanayi gibi konuların yanı sıra Mısır, Suriye, Irak, KBY, İsrail ve Ermenistan’la ilişkiler hakkında bilgiler verilmiştir.

Toplantı katılımcılara Türk dış politikasındaki yeni yönelimlerin ele alınması ve Türkiye’nin özellikle bölgesel gelişmeler konusundaki tutumunun açıklanması açısından faydalı bir platform olmuştur.