21 Aralık 2015 İstanbul

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (SAM) evsahipliğinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Üye Ülkelerinin Dış Politika Resmi Araştırma Merkezlerinin İkinci Toplantısı, 21 Aralık 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıda, üye ülkeler arasındaki işbirliği temelinde 2016-2020 döneminde yapılacak uluslararası toplantıların ve yayınlanacak yayınların konusu ve formatı ele alınmıştır.

Toplantıda ayrıca, Türk devletleri arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik ve kültürel boyutları ile Avrasya'da son dönemde meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmeler ve Türk Keneşi bünyesinde geliştirilecek işbirliği için ortak bir gündem oluşturulması konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Müteakip toplantının 2016 yılının Mayıs ayında Kazakistan`da gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Toplantının ardından SAM Başkanı Prof. Dr. Ali Resul Usul tarafından katılımcılar onuruna resmi bir akşam yemeği verilmiş, ayrıca 22 Aralık günü İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini içeren kültürel bir program tertip edilmiştir.