23 Kasım 2012 Lizbon, Portekiz

23 Kasım 2012 tarihinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Lizbon Lusiada Üniversitesi ve Uluslararası Siyaset ve Liderlik Enstitüsü (IPLI) işbirliğiyle,  “Yol ayrımında Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri: Kriz Sonrası Yönetişime Etkileri” konulu uluslararası bir konferans gerçekleştirilmiştir.

Konferansa ülkemizi temsilen AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın M.Haluk Ilıcak, Lizbon Büyükelçisi Sayın Ebru Barutçu Gökdenizler, Ottava Büyükelçisi Sayın Dr.Tuncay Babalı, SAM Başkan Vekili Sayın Doç.Dr.Mesut Özcan, SAM’da Danışman TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şaban Kardaş ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şule Toktaş Öztürk konuşmacı olarak katılmışlardır. Lusiada Ünviersitesi’nin evsahipliği yaptığı konferansa, Üniversite Rektörü Prof.Dr.Diamantino Durao, Dekan Prof.Dr. Carlos Motta, IPLI Direktörü Timothy Reno ve akademisyenlerin yanısıra, Sciences Po (Paris) ve Hertie School of Governance (Berlin)’dan çok sayıda yükseklisans öğrencisi de katılım sağlamıştır.

AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın M.Haluk Ilıcak’ın açılış konuşmasını yaptıkları konferansta, “Türk Dış Politikası”, “ Enerji Güvenliği” ve “Türkiye-AB İlişkilerinde Mevcut Durum” olmak üzere üç panel gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu panellerde, Türkiye’nin AB üyeliği yolunda müzakerelerin durumu, AB’nin içinde bulunduğu ekonomik krize karşın Türkiye’nin artmakta olan ekonomik performansı, Gümrük Birliği’ne karşın devam eden vize uygulamaları, Ortadoğu’daki gelişmeler ışığında Türkiye’nin konumu ve aldığı pozisyon, Türkiye’nin Afrika açılımı, Enerji projeleri, AB’nin enerji konusunda Rusya’ya bağımlılıktan kurtulması kapsamında Türkiye’nin enerji koridoru olma statüsü ve bu çerçevede Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin önemi gibi konular üzerinde durulmuştur.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdikleri ve sorularıyla katkıda bulundukları uluslararası konferansta, ülkemizin AB ilişkilerinin yanında dış politikamızı ilgilendiren diğer konular diplomatlar ve genç akademisyenler ile tartışılmıştır.