8 Kasım 2013 Fas

8 Kasım 2013 tarihinde Fas’ın şehirlerinden Marakeş’te, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), Cadi Ayyad Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Kriz Yönetimi Üzerine Uluslararası Çalışmalar ve Araştırmalar Grubu (GREGEC) eşgüdümünde düzenlenen ve Merkezimiz, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından desteklenen “Türkiye-Fas İlişkisinin Gerçekleri ve Geleceği” konulu bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Çalıştaya Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, SDE Ortadoğu Çalışmaları Koordinatörü Dr. Ahmet Uysal, Aksaray Üniversitesi Rektörü Mustafa Acar, SDE Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Birol Akgün, SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete konuşmacı olarak katılmışlardır. Cadi Ayyad Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Kriz Yönetimi Alanında Uluslararası Çalışmalar ve Araştırmalar Grubu’nun ev sahipliği yaptığı çalıştaya Krizler Üzerine  Uluslararası Çalışmalar ve Araştırmalar Grubu Yöneticisi Dr.Driss Lagrini, Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Dr. Lhoucine Abouchi, Kriz Yönetimi Üzerine Uluslararası Çalışmalar ve Araştırmalar Grubu’ndan Dr. Mohammed Oudebji, Ekonomik İlişkiler Uzmanı Muhammed El- Ahmedi, Cadi Ayyad Üniversitesi Hukuk Profesörü Dr. Hassan Zardani’nin yanı sıra çeşitli akademisyenler ve gazeteciler de katılım sağlamışlardır.

Çalıştay çerçevesinde Türkiye-Fas ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel ve akademik boyutları ele alınmış, Türkiye’nin demokrasi alanındaki tecrübelerinin Fas ile paylaşılması ve Fas’ın da Arap Baharı başlangıcından bu yana reformist politikalar izlemeyi başarması hususu vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra iki ülkenin, özellikle akademik çalışmalar temelinde ilişkilerini kuvvetlendirmesi hususu dile getirilmiş, iki ülkenin bu yönde işbirliği içerisinde yapması gerekenler ele alınmıştır. Ayrıca, Türkiye’nin Fas’ı kalkınma noktasında desteklemesi katılımcıların dikkatine getirilmiştir. Bu bağlamda Türk müteşebbislerinin Fas’taki yatırımlarına hız kazandırması, Türkiye’nin Fas’ın genç ve eğitimli iş gücünden faydalanması ve Afrika ve Latin Amerika pazarına ulaşmak için Fas’ın stratejik konumundan yararlanması hususu irdelenmiştir.