18 Kasım 2014 Ankara

Türkiye ile Finlandiya arasında 1924 yılında imzalanan Dostluk Anlaşmasının 90. yıldönümü münasebetiyle yıl boyunca gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, 18 Kasım 2014 tarihinde SAM ve Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliğinin işbirliğinde Ankara Palas'ta "Daha Gelişmiş ve İstikrarlı Bir Avrupa İçin Hep Birlikte" temalı bir yüksek düzeyli seminer tertip edilmiştir.

Seminer kapsamında ülkemizden 11. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya'dan ise 1o. Cumhurbaşkanı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari ile Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja faaliyeti iştirak ve konuşmalarıyla onurlandırmışlardır.

Anılan yüksek zevat tarafından yapılan konuşmalarda, Avrupa Birliği'nin yumuşak güç alanındaki en güçlü varlıklarını oluşturan demokratik, çokkültürlü ve kozmopolit yapısının muhafazası ve daha da geliştirilmesine, Avrupa Birliği'nin başta Ortadoğu ve Ukrayna olmak üzere çevre bölgelerde yaşanan sıkıntılı durumların aşılabilmesine yönelik sağlayabileceği olası katkılara, bizatihi bir Avrupa devleti olan Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle kurumsal ilişkilerini nihai mevzi olan tam üyeliğe taşıyabilmeye dair uyguladığı politikalara ve Türkiye-Finlandiya ikili ilişkilerine dair görüş, tespit ve değerlendirmelere yer verilmiştir.

Seminerin sona ermesinin ardından katılımcılar onuruna Ankara Palas ana yemek salonunda bir resepsiyon verilmiştir.