2-3 Ekim 2013 Sakarya

Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nün işbirliğiyle; 2-3 Ekim 2013 tarihlerinde, ‘Türkiye-İran: Tarih ve Medeniyet Diyaloğu’ adlı etkinlik düzenlenmiştir.

Söz konusu etkinliğin birinci gününde SAM Başkan Vekili Sayın Doç. Dr. Mesut Özcan, ‘Türkiye’de İran, İran’da Türkiye Algısı’ konulu oturuma iştirak etmiştir. Aynı oturumda Doç. Dr. Mehmet Şahin, Prof. Daryoush Rahmanian, Dr.Ali Asaf Mohtahed, ve Sahar Vahdati Hoseynian konuşmacı olarak katılmışlardır. Oturumun son bölümlerinde ise, Türk ve İran tarafından işadamı ve akademisyenler kendi tecrübe ve izlenimlerini paylaşmışlardır.

Etkinlik boyunca, Türkiye- İran ilişkilerinde işbirliği, karşılıklı anlayış, bölgesel harmoni oluşturma, birbirimizi ve ortak değerlerimizi anlama konuları ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Sözkonusu etkinliğin, ülkemiz ve İran akademisyenlerini biraraya getirerek bir diyalog ortamı sağlaması yönüyle kamu diplomasisi adına önemli bir platform sağladığı değerlendirilmektedir. Ayrıca, bu etkinliğin farklı görüş ve düşüncelerin seslendirilmesi bakımından da önemli bir fırsat olduğu mütalaa edilmektedir.