6-9 Ekim 2013 Nuakşot, Moritanya

8 Ekim 2013 tarihinde Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta, Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE), Nuakşot Üniversitesi ve Moritanya Ulusal Kamu Yönetimi Yüksekokulu'nun (ENA) eşgüdümünde düzenlenen ve Merkezimiz, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından desteklenen “Türkiye ve Moritanya: Daha Güçlü İlişkiler” konulu bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Çalıştay öncesi yapılan resmi ziyaretlerde sırasıyla; Nuakşot Büyükelçiliği, Nuakşot Üniversitesi, Moritanya Ulusal Kamu Yönetimi Yüksekokulu (ENA), Moritanya Parlamentosu Başkanı, Senato Başkanı ve son olarak Nuakşot’ta bulunan Türk okulu ziyaret edilmiştir.

Çalıştaya Nuakşot Büyükelçimiz Sayın Musa Kulaklıkaya, SAM adına İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Doğan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, Ankara Milletvekili Fatih Şahin, SDE Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay, SDE Ortadoğu Çalışmaları Koordinatörü Doç. Dr. Ahmet Uysal konuşmacı olarak katılmışlardır. Nuakşot Üniversitesi ve Moritanya Ulusal Kamu Yönetimi Yüksekokulu'nun (ENA) ev sahipliği yaptığı çalıştaya, Nuakşot Üniversitesi Rektörü Mohammed Abdellahi ve ENA rektörü Sidi Mahmoud'un yanı sıra çeşitli akademisyenler ve gazeteciler de katılım sağlamışlardır.

Çalıştay çerçevesinde Türkiye-Moritanya ilişkilerinin siyasi, ekonomik, kültürel ve akademik boyutları ele alınmış, Türkiye’nin demokrasi alanındaki tecrübelerinin Moritanya ile paylaşılması hususunda Moritanya tarafının ciddi bir niyeti olduğu vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra iki ülkenin, özellikle ekonomi temelinde ilişkilerini kuvvetlendirmesi hususu dile getirilmiş, Türkiye’nin Moritanya’yı kalkınma noktasında desteklemesi ve bu bağlamda Türk müteşebbislerinin yatırımlarına hız kazandırması gerektiği ifade edilmiştir.