17-19 Kasım 2015 Ankara, Eskişehir, Bolu

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), partner kuruluşu Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi (Azerbaycan SAM) işbirliğinde "Türkiye-Azerbaycan Haftası" etkinliklerine 17-19 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara, Eskişehir ve Bolu kentlerinde evsahipliği yapmıştır. Azerbaycan SAM heyeti, Başkan Dr. Ferhad Mammadov, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili ve tarihçi Prof. Dr. Musa Qasımlı, Azerbaycan SAM'da dış ilişkilerden sorumlu şube müdürü Dr. Cavid Veliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Dairesi'nden Elmar Huseynov, Azerbaycan SAM'da araştırmacı Elnara Garibova ve KafkasSAM Başkanı Araz Aslanlı'dan oluşmuştur.

"Hafta" çerçevesinde iki kuruluş işbirliğinde, akademisyen, uzman ve her iki ülkeden diplomatların katılımıyla Kafkasya ve Avrasya bölgesindeki dinamiklerin her iki ülkeye etkilerinin ele alındığı bir toplantı Ankara'da 17 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

İkinci gün, iki ayrı grup olarak Azerbaycan SAM heyeti Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde konuşmalar yapmıştır. Heyet, ayrıca iki üniversite rektörlüklerinin yanısıra Bolu ve Eskişehir valiliklerini de ziyaret etmiştir.

Son olarak, 19 Kasım 2015 tarihinde Azerbaycan SAM heyetine Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı Dr. Şaban Kardaş ve ORSAM uzmanları tarafından Ortadoğu'daki güncel gelişmeler üzerine bir brifing verilmiştir. Bu etkinliğin akabinde, heyet, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Arşivinin dijitalleştirilme projesini ziyaret ederek 1919'dan bu yana mevcut olan tüm Dışişleri Bakanlığı arşivinin dijital ortama aktarılması süreçleri hakkında bilgi almıştır.