17-18 Mayıs 2013 Bakü, Azerbaycan

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından 17-18 Mayıs 2013 tarihlerinde Bakü’de “Doğu- Batı Arasında Stratejik Köprü: Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEI) bölgesinde Güvenlik, Kalkınma ve Entegrasyon” konulu bir uluslararası konferans düzenlenmiştir.

Açış konuşmaları Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Siyasi Analiz ve Enformasyon Dairesi Başkanı Dr. Elnur Aslanov ve Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Farhad Mammadov tarafından yapılan konferansa Bakü‘de görev yapan diplomatik temsilciler, akademisyenler, hükümet yetkilileri ve basın mensupları katılmıştır.

(E.) Büyükelçi ve Avrasya İncelemeleri Merkezi Başkanı Sayın Alev Kılıç “KEİ’nin 20 Yılını Değerlendirmek ve Geleceğe Yönelik Algılar” başlıklı bir konuşma yapmıştır. SAM’I temsilen toplantıya katılan Merkezimiz danışmanlarından Doç. Dr. Ferhat Pirinççi “Küreselleşme, Bölgesellik ve Karşılıklı Bağımlılık: KEİ Bölgesini Yeniden Değerlendirmek” başlıklı bir sunum yapmıştır.

Çeşitli ülkelerden katılan 20 akademisyen ve uzman Karadeniz Bölgesiyle ilgili görüşlerini siyasi ve ekonomik dönüşüm, vizyon ve fırsatlar, güvenlik gündemi ve çatışma çözümü ve enerji güvenliği başlıklı panellerde dile getirmişlerdir.