Faaliyetler

Etkinlikler


18.01.2024
Ankara
Kış Staj Programı Başladı
Üniversiteli gençlere Dışişleri Bakanlığını yakından tanıma fırsatı sunan Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Kış Stajı programı başladı.
17.01.2024
Ankara
SAM-SPF Buluşması
Stratejik Araştırmalar Merkezi Japonya merkezli Sasakawa Peace Foundation ile çevrimiçi bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi.
08.01.2024
Ankara
Medipol Üniversitesi Siyaset Kulübü Öğrencileriyle Buluşma
Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (SAM) Öğrenci Buluşmaları etkinlikleri devam ediyor. SAM'ın dünkü konukları, Medipol Üniversitesi Siyaset kulübü öğrencileriydi.
04.01.2024
Ankara
Dumlupınar Üniversitesi Öğrencileri İle Buluşma
Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Öğrenci Buluşmaları çerçevesinde Dumlupınar Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Topluluğu öğrencilerini ağırladık.
04.01.2024
Ankara
SAM-OMRAN Buluşması
OMRAN Stratejik Araştırmalar Merkezi ile birlikte yaptığımız çalıştayda Suriye'deki mevcut gelişmeler ve bu ülkenin geleceği hakkında kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk.
20.12.2023
Ankara
ODTÜ Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu Başkanlığımızı Ziyaret Etti
Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Öğrenci Buluşmaları çerçevesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu (ODTÜ-DPUİT) Başkanlığımızı ziyaret etti.
18.12.2023
Ankara
I. Arabuluculuk Çalıştayı
Ankara’da diplomatlarımızın ve akademisyenlerimizin katılımıyla arabuluculuk çalıştayı düzenledik. SAM’daki bu verimli buluşmanın değerli çıktılarından hareketle, önümüzdeki süreçte de arabuluculuk konusundaki çalışmalarımız devam edecek. Toplantımızı katılımlarıyla onurlandıran ve görüşlerinden yararlandığımız kıymetli hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.
15.12.2023
Ankara
İnsan Kaynakları Ödülümüz
Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından “En Yüksek Staj Memnuniyeti” ödülüne layık görülmenin mutluluğunu yaşıyoruz. SAM’da çıtayı daha yükseğe taşıma kararlılığımızı bu vesileyle bir kez daha vurguluyor, ödülle de tescillenen başarımızda katkısını bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
14.12.2023
Ankara
SAM – BAE Savunma Akademisi Toplantısı
Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Savunma Akademisi heyetini bugün SAM'da ağırladık. Ulusal ve bölgesel meseleleri, ülkelerimizin stratejilerini konuştuğumuz verimli toplantıda, ortak çalışma alanlarımızı ve iş birliği fırsatlarını değerlendirme imkanı da bulduk.
11.12.2023
Ankara
SAM – ISS Buluşması
Moğolistan Milli Güvenlik Kurulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (ISS) temsilcilerini bugün SAM’da ağırladık. SAM ve ISS’in önümüzdeki dönemde geliştirebileceği işbirliği projelerini ele aldık.
07.12.2023
Ankara
Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlarıyla Toplantı – İstanbul
Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlarımız ve akademisyenlerimizle bu kez İstanbul’da buluştuk. Bakanlığımızın gündemindeki konulara dair fikir teatisi amacıyla düzenlediğimiz toplantıya katılan tüm hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. İstanbul’daki akademisyenlerimizin SAM tarafından düzenlenen toplantıya teveccühleri, devlet-akademi arasında işbirliği fikrinin üniversitelerimiz tarafından da benimsendiğini gösteriyor. SAM ile akademisyenlerimizi bir araya getiren bu tür toplantılar somut projelere dönüşebilecek yeni fikirler geliştirmek için de önemli bir fırsat sunuyor. Bu hedef doğrultusunda düşünce kuruluşlarımızla da bir araya gelmeyi planlıyoruz.
07.12.2023
Ankara
Marmara Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Öğrenci Buluşmaları kapsamında Marmara Üniversitesi Küresel Diplomasi Kulübü öğrencilerini bugün SAM'da ağırladık. Gençlerimize, çalışma alanlarımız ve yayınlarımızın yanı sıra Bakanlığımızın sunduğu kariyer fırsatları hakkında da bilgi verdik.
06.12.2023
Ankara
Başkent Üniversitesi Öğrencileri İle Buluşma
Öğrenci Buluşmalarımız sürüyor. Başkent Üniversitesi Müstakil Akademik ve Stratejik Araştırmalar Topluluğu bugün SAM'daydı. Öğrencilerimize Bakanlığımızın sunduğu kariyer fırsatlarını ve SAM'ın yürüttüğü faaliyetleri anlattık.
04.12.2023
Ankara
HBV Öğrencileri İle Buluşma
Bugün Öğrenci Buluşmaları çerçevesinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Adalet ve Sosyal Araştırma Topluluğu ile birlikteydik. Dışişleri Bakanlığı'nda kariyer olanakları ve SAM faaliyetleri hakkında kapsamlı bilgilendirdik.
04.12.2023
Ankara
SAM – OSW Buluşması
Polonya’daki düşünce kuruluşlarından OSW Doğu Çalışmaları Merkezi temsilcileri bugün SAM’daydı. İkili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunduğumuz konuklarımızla işbirliğimiz devam edecek.
24.11.2023
Ankara
SAM- CASS & SASS Buluşması
Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) ve Şanghay Sosyal Bilimler Akademisi (SASS) heyetlerini bugün SAM’da ağırladık. Muhtemel işbirliği alanları ile gündemdeki bölgesel ve küresel gelişmeleri ele aldık.
10.11.2023
Ankara
Yalova Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Yalova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu, bugün Stratejik Araştırmalar Merkezi’mizi ziyaret etti. Öğrenci Buluşmaları kapsamında ağırladığımız gençlerimizle, Dışişleri Bakanlığımız bünyesindeki kariyer ve staj imkanları, dış politika gündemimiz, ADF ve SAM hakkında sohbet imkanı da bulduk.
09.11.2023
Ankara
Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlarıyla Toplantı
Ankara’daki Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı hocalarımızla, Bakanlığımızın gündemindeki konularda istişare amacıyla tertiplediğimiz kahvaltı buluşması son derece verimliydi. Devlet-akademi işbirliğinin güzel bir örneği olan bu toplantının, ilham verici fikirler eşliğinde hep birlikte geliştirebileceğimiz somut projelere vesile olacağından eminiz. Davetimize icabet eden kıymetli akademisyenlerimize müteşekkiriz.
06.11.2023
Ankara
Çukurova Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında Bakanlığımızı ziyaret eden Çukurova Üniversitesi öğrencileriyle, Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları, dış politika gündemimiz, ADF ve SAM faaliyetleri hakkında sohbet ettik.
02.11.2023
Ankara
SAM Başkanı Nuh Yılmaz Al Sharq Foruma Katıldı
21-22 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Al Sharq Yedinci Gençlik Konferansı’nda konuşan SAM Başkanı Dr. Nuh Yılmaz, anlatı-düzen ilişkisine değinmiş, yeni bir düzenin eski bir anlatıyla ya da başkasının anlatısının parçası olarak kurulamayacağını söylemiştir.
01.11.2023
Ankara
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM öğrenci buluşmaları kapsamında Bakanlığımızı ziyaret eden Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğrencilerine, Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları, dış politika gündemimiz, ADF ve SAM faaliyetleri hakkında bilgi verdik.
31.10.2023
Ankara
Filistin-İsrail Çatışması ve Garantörlük Modeli
“Filistin-İsrail Çatışması ve Garantörlük Modeli” başlıklı panel, Başkanlığımız tarafından 27 Ekim 2023 tarihinde Dışişleri Bakanlığı Arşiv Binasında gerçekleştirilmiştir. Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) Başkanı Dr. Nuh Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde KKTC Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yücel Acer, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhittin Ataman ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Dr. Şahin Eray Kırdım konuşmacı olarak yer almıştır. Panele, konuya ilgi duyan vatandaşlarımız, akademisyenler, resmi yetkililer, kordiplomatik ve medya kuruluşu temsilcilerinden oluşan yaklaşık 170 kişi katılım sağlamış; etkinlik ayrıca SAM sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanmıştır.
27.10.2023
Ankara
Filistin-İsrail Çatışması ve Garantörlük Modeli
Filistin-İsrail Çatışması ve Garantörlük Modeli başlıklı panelimizi Bakanlığımız arşiv binasında gerçekleştirdik. Panelistler Ortadoğu’da yeni savaşların önlenmesi amacıyla yeni bir mekanizmanın tesis edilmesinin aciliyetini vurguladılar.
26.10.2023
Ankara
Filistin-İsrail Sorunu ve Garantörlük Modeli
SAM Başkanı Dr. Nuh Yılmaz’ın moderatörlüğünü yapacağı panelimiz Cuma günü saat 15:00’te Dışişleri Bakanlığı Arşiv binasında gerçekleşecektir. Konuşmacılar Prof. Hüseyin Işıksal, Prof. Yüce Acar, Prof. Muhittin Ataman ve Dr. Ş. Eray Kırdım’dır.
11.10.2023
Ankara
Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan’ın Yeni Makalesi
Dışişleri Bakanı Sayın Hakan Fidan, Insight Turkey dergisinin son sayısı için kaleme aldığı yazısında, Türkiye'nin istikrarsız bölgesel ve küresel bir ortamda ulusal çıkarlarını savunmaya devam edeceğini vurguladı.
9.10.2023
Ankara
SETA – Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü Toplantısı
Dışişleri Bakanımız Sayın Hakan Fidan, SETA ile Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü’nün (Middle East Institute - MEI) ortaklaşa düzenlediği program çerçevesinde Ankara’da bulunan bir grup ABD'li uzman ve akademisyeni bugün kabul etti.
28.9.2023
Ankara
Türk Devletleri Teşkilatı’na Üye ve Gözlemci Devletlerin Resmi Düşünce Kuruluşları 9. Toplantısı
SAM Başkanı Dr. Nuh Yılmaz ve beraberindeki heyet, Astana’da düzenlenen 9. TDT Resmi Düşünce Kuruluşları Toplantısı’na katıldı. Dr. Yılmaz toplantı marjında çok sayıda görüşme gerçekleştirdi. Bu kapsamda, TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanychbek ile de verimli bir görüşme gerçekleştirildi.
21.8.2023
Ankara
SAM 2023 Yaz Dönemi Üçüncü Staj Programı
23 farklı üniversiteden 43 öğrencimizin katıldığı 2023 Yaz dönemi 3. Staj programına, Anıtkabir ziyaretimizle başladık. Stajyerlerimize verimli bir staj dönemi dileriz.
18.8.2023
Ankara
SAM Yaz Stajı
SAM Yaz Stajı'nın ikinci grubu bugün sertifikalarını alarak staj programını başarıyla tamamladılar. Stajyerlerimizi tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
3.8.2023
Ankara
Mardin Diplomasi Akademisi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında Bakanlığımızı ziyaret eden MBB Gençlik Merkezi bünyesindeki Mardin Diplomasi Akademisi öğrencilerine, Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları, dış politika gündemimiz, ADF ve SAM faaliyetleri hakkında bilgi verdik.
28.07.2023
Ankara
2023 SAM Yaz Stajı 2. Staj Programı
2023 Yaz Dönemi 2. Staj programımızın ilk haftası, Bakanlığımız ve dış politikamıza ilişkin sunumlarla tamamlandı. Programımız, daire stajlarıyla devam ediyor. Öncesinde SAM Başkanımız Büyükelçi Dr. Ulusoy stajyerlerimize daire stajlarına dair tavsiyelerde bulunmuştur.
24.07.2023
Ankara
SAM 2023 Yaz Dönemi İkinci Staj Programı
14 farklı üniversiteden 42 öğrencimizin katıldığı 2023 Yaz dönemi 2. Staj programına, Anıtkabir ziyaretimizle başladık. Stajyerlerimize verimli bir staj dönemi dileriz.
21.07.2023
Ankara
SAM Yaz Stajı
SAM Yaz stajının ilk grubu bugün sertifikalarını aldı. SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, stajyerleri tebrik etti ve programa dair görüş ve değerlendirmelerini dinledi.
20.07.2023
Ankara
SAM Diplomasi Simülasyonu
2023 Yaz dönemi I. grup stajyerlerimizle bugün SAM Diplomasi Simülasyonumuzu gerçekleştirdik.
20.06.2023
Ankara
2023 SAM Yaz Staj Programı
18 farklı üniversiteden 41 öğrencimizin katıldığı 2023 Yaz Staj Programımızın başlangıcında Anıtkabir ziyaretinde bulunduk.
16.06.2023
Ankara
KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Yetkilileri ile Webinar
KKTC Yakın Doğu Üniversitesi yetkilileriyle önümüzdeki dönemde gerçekleştirilebilecek ortak proje imkanları üzerinde durduk.
14.06.2023
Ankara
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında Bakanlığımızı ziyaret eden Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKAF) Müdürü Doç. Dr. Yunus Turhan ve beraberindeki Türkiye Afrika Topluluğu öğrencileri ile bir araya gelmiştir. Başkanlığımızın faaliyetleri, stajlar, bakanlığımızda kariyer imkanları ve dış politika gündemimiz hakkında bilgi verilmiştir.
07.06.2023
Ankara
İsrail Büyükelçisiyle Görüşme
İsrail Büyükelçisi Irit Lillian, beraberindeki heyetiyle birlikte Merkezimize nezaket ziyaretinde bulunmuştur.
06.06.2023
Ankara
SAM-CASS Görüşmesi
SAM Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Alper Aktaş, Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) yetkilileriyle görüşerek, işbirliği imkanlarını ele almıştır.
06.06.2023
Ankara
TED Koleji Öğrencileriyle Buluşma
SAM Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Alper Aktaş, “SAM Öğrenci Buluşmaları” kapsamında TED Koleji öğrencileriyle bir araya gelmiştir.
05.06.2023
Ankara
SAM-SPF Görüşmesi
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Ulusoy başkanlığındaki heyetimiz, Japon Sasakawa Peace Foundation (SPF) İcra Direktörü Itsu Adachi ve heyetiyle İstanbul'da bugün biraraya gelmiş, mevcut ve hayata geçirilebilecek işbirliği olanakları hakkında akademisyenlerin de katılımıyla görüşme gerçekleştirmiştir.
03.06.2023
Ankara
Sakarya Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında Bakanlığımızı ziyaret eden Sakarya Üniversitesi öğrencilerine, Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları, dış politika gündemimiz, ADF ve SAM faaliyetleri hakkında bilgi verdik.
01.06.2023
Ankara
SAM-DIIS Görüşmesi
Danimarkalı muadil kuruluş Danish Institute for International Studies (DIIS) temsilcileriyle Bakanlığımızda bir araya geldik. Merkezimizi anlatıp, hoşgörüsüzlükle mücadele ve birlikte yaşam kültürünü teşvik gibi konular dahil, işbirliği olanakları üstünde durduk. Dış politikadaki güncel konuları ele aldık.
30.05.2023
Ankara
İstanbul Üniversitesi Öğrencileriyle Çevrimiçi Buluşma
STRM Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Alper Aktaş, “SAM Öğrenci Buluşmaları” kapsamında İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle webinar toplantısında biraraya geldi.
30.05.2023
Ankara
İstanbul Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında Bakanlığımızı ziyaret eden, İstanbul Üniversitesi Avrupa İlişkileri Kulübü öğrencilerine, SAM çalışmalarının yanısıra, diplomasi mesleği, giriş sınavları ile ADF dahil olmak üzere dış politikamızın güncel konularını anlattık.
25.05.2023
Ankara
Yeni Kariyer Memurlarına Seminer
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, 58. Dönem Aday Meslek Memurları ve 12. Dönem Konsolos İhtisas Memurları için Hazırlayıcı Eğitim Programının son gününde “Diplomasi ve İkili-Çok Taraflı Müzakere Teknikleri” başlıklı seminer vermiştir.
23.05.2023
Ankara
Challenges Forum Direktörü Pernilla Ryden ile Görüşme
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, SAM’ın da paydaşlarından olan ve güvenlik çalışmaları ile BM Barışı Koruma Operasyonları konusunda faaliyet gösteren Uluslararası Challenges Forum Direktörü Pernilla Ryden’la görüşerek, yeni işbirliği imkanlarını ele almıştır.
22.05.2023
Ankara
Özyeğin Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
STRM Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Alper Aktaş, “SAM Öğrenci Buluşmaları” kapsamında Özyeğin Üniversitesi öğrencileriyle webinar toplantısında biraraya gelmiştir.
18.05.2023
Ankara
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Sevgi Kalkan ve beraberindeki akademisyen ve öğrenci grubu Bakanlığımızda ağırlanmış, SAM’ın çalışmaları, Türk dış politikası ve diplomasi mesleğiyle Bakanlığımızda kariyer imkanları hakkında sunumlar yapılmıştır.
12.05.2023
Ankara
Çevrimiçi Diplomasi Seminerleri
Başkanlığımız tarafından “Deprem Bölgesindeki Üniversite Öğrencilerimizle El Ele” programımız kapsamında düzenlenen ve 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölge üniversitelerindeki öğrencilere yönelik çevrim içi diplomasi kursumuzda 113 öğrenciye bir hafta içinde toplam 18 adet sunum yapılmıştır.
09.05.2023
Ankara
SAM-NDU Görüşmesi
Pakistan Milli Savunma Üniversitesi’nden (NDU) gelen heyete SAM’ın faaliyetlerini ve Türk dış politikamızın önceliklerini anlattık.
08.05.2023
Ankara
Çevrimiçi Diplomasi Kurs Programı
“Deprem Bölgesindeki Üniversite Öğrencilerimizle El Ele” projemiz kapsamında YÖK ile işbirliğiyle düzenlediğimiz “Çevrimiçi Diplomasi Kurs Programı” başladı. SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy’un açılışını yaptığı programda, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Sayın Erol Özvar video mesajı yoluyla öğrencilere hitap ettiler. Öğrencilerimiz program boyunca Dışişleri Bakanlığı mensupları ve akademisyenlerden Türk Dış Politikası konularında çeşitli sunumlar alacaklar.
05.05.2023
Ankara
SAM Ekibinin Azerbaycan Ziyareti
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, davet kapsamında AIR Center’i ziyaret etmiş, "Milli Lider Haydar Aliyev’in Dış Politika Öncelikleri" başlıklı konferansa panelist olarak katılmıştır.
02.05.2023
Ankara
İstanbul Üniversitesi Öğrencileriyle Çevrimiçi Buluşma
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileriyle çevrimiçi bir araya gelmiş; dış politikamız, Bakanlığımız kariyer imkanları ve mesleki deneyimleri hakkında bilgi vermiştir.
27.04.2023-28.04.2023
Ankara
SAM Ekibinin KKTC Ziyareti
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Ulusoy, kurumsal kapasite artırımı çalışmaları kapsamında SAM ekibiyle birlikte KKTC Dışişleri Bakanlığı'nda temas ve etkinlikler gerçekleştirerek Lefkoşa Büyükelçiliğimizi ziyaret etmiştir. SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Ulusoy, KKTC temasları kapsamında davet üzerine Yakın Doğu Üniversitesi'nde çeşitli temaslarda bulunmuştur. Rektör Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ evsahipliğinde gerçekleştirilen programda nadir kitaplar ve güzel sanatlar sergisiyle, üniversite bünyesinde geliştirilen elektrikli otomobili Günsel, salgın hastalıklara yönelik PCR üretimleri hakkında bilgi alınmıştır.
25.04.2023
Ankara
Stajyer Öğrencilerle Anıtkabir Ziyareti
6 Şubat depremlerinden etkilenen şehirlerimizdeki üniversitelerde eğitim gören öğrencilere yönelik, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’yle işbirliğinde düzenlenen staj programımızın başlaması münasebetiyle stajyer öğrencilerimizle Anıtkabir ziyaretinde bulunduk.
17.04.2023
Ankara
Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Dışişleri Sempozyumu
SAM Başkanı Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Türk Tarih Kurumu ve Bakanlığımız tarafından düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Dışişleri: Asırların Diplomasi Birikimi" sempozyumuna katılarak, "Cumhuriyet Dönemi Türk Dış Politikası: Sürekli Değişim Çağında Devamlılık Örneği" başlıklı bir tebliğ sunmuştur.
14.04.2023
Ankara
TDT Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanychbek Omuraliev ile Görüşme
Başkanımız Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy Türk Dünyası Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanychbek Omuraliev’e nezaket ziyaretinde bulundu. TDT ülkeleri Stratejik Araştırmalar Merkezleri arasında işbirliğini geliştirme ve proje imkanları ele alındı.
12.04.2023
Ankara
TED Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
SAM Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Alper Aktaş, “WanTED Kariyer Günleri” kapsamında TED Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelmiştir.
11.04.2023
Ankara
Yeni Kariyer Memurlarına Seminer
SAM Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Alper Aktaş, Dışişleri Bakanlığı Aday Kariyer Memurları Hazırlayıcı Eğitim Programında metin yazımı üzerine bir seminer vermiştir.
10.04.2023
Ankara
Devlet Teşvikleri Tanıtım Günlerinde Öğrencilerle Buluşma
T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın 6-7 Nisan tarihlerinde Ankara’da düzenlediği “Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri” etkinliğine katıldık. Faaliyetlerimiz, staj ve kariyer imkanlarına dair genç arkadaşlarımıza bilgi verdik.
30.03.2023
Ankara
Ankara Üniversitesi APAM Müdürü Prof. Dr. A. Merthan Dündar İle Görüşme
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy Ankara Üniversitesi APAM Müdürü Prof. Dr. A. Merthan Dündar’ı konuk ederek görüş alışverişinde bulunmuştur.
31.03.2023-04.03.2023
Ankara
SAM Söyleşileri: Deprem
31 Mart ve 4 Nisan 2023 tarihlerinde SAM Söyleşileri formatında düzenlenen toplantılarda, 6 Şubat depremleri sonrası Bakanlığımızdaki kriz masasında, AFAD’da ve deprem bölgesinde birçok şehirde görev yapan Büyükelçilerimizin, bu gibi büyük ölçekli doğal afetlerde uluslararası yardım ve işbirliğine dair tecrübe ve gözlemleri ele alınmıştır.
27.03.2023
Ankara
Uludağ Üniversitesi Öğrencileriyle Çevrimiçi Buluşma
SAM Öğrenci Buluşmaları kapsamında SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileriyle çevrimiçi bir araya gelmiş, Başkanlığımızın faaliyetleri, stajlar ve giriş sınavlarına dair bilgi vermiştir.
27.03.2023
Ankara
Yeni Kariyer Memurlarına Seminer
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, 58. Dönem Aday Meslek Memurları ve 12. Dönem Konsolos İhtisas Memurları için Hazırlayıcı Eğitim Programının 3’üncü haftasında “Stratejik Analiz ve Öngörüleme” başlıklı seminer vermiştir.
23.03.2023
Ankara
SAM-Fletcher School Görüşmesi
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy Fletcher School akademisyen ve öğrencilerine SAM’ın faaliyetlerini ve Türk dış politikamızın önceliklerini anlatmıştır.
21.03.2023
Ankara
Marmara Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Within the scope of SAM Students Meeting, SAM Chairman Ambassador Dr. Hasan Ulusoy talked to students from Marmara University Turkish Bureaucracy and Diplomacy Club about SAM activities, internship and career opportunities.
16.03.2023
Ankara
Yeni Kariyer Memurlarına Seminer
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, 58. Dönem Aday Meslek Memurları ve 12. Dönem Konsolos İhtisas Memurları için Hazırlayıcı Eğitim Programının 4’üncü gününde “Diplomatik İletişim Teknikleri” başlıklı seminer vermiştir.
15.03.2023
Ankara
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı’na Ziyaret
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, düşünce kuruluşlarına yönelik ziyaretleri kapsamında, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı’nı (SETA) ziyaret etmiş, Genel Koordinatör Prof. Dr. Burhanettin Duran ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.
06.03.2023
Ankara
ORSAM ve İRAM Başkanları ile Görüşme
Önemli düşünce kuruluşlarından ORSAM Başkanı Ahmet Uysal ve İRAM Başkanı Hakkı Uygur, SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy'a ziyarette bulunmuş, görüşmede işbirliği olanakları ele alınmıştır.
02.03.2023
Ankara
Ukrayna Diplomasi Akademisiyle Görüşme
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Türkiye ve Ukrayna Diplomasi Akademisi Başkanları ve Büyükelçileriyle ortak proje imkanları konusunda çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirmiştir.
01.03.2023
Ankara
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Görüşme
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a nezaket ziyaretinde bulunulmuş, görüşmede işbirliği olanakları ele alınmıştır.
28.02.2023
Ankara
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Sayın Salim Atay ile Görüşme
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Sayın Salim Atay’a nezaket ziyaretinde bulunulmuş, görüşmede Bakanlığımız staj programlarına ek olarak deprem bölgesine yönelik ortak proje olanakları ele alınmıştır.
27.02.2023
Ankara
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Orhan Çelik ile Görüşme
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Orhan Çelik ile bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmede Başkanlığımızla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi arasındaki işbirliği ve ortak proje imkânları ele alınmıştır.
20.02.2023
Ankara
12. Dönem Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurlarıyla Buluşma
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Diplomasi Akademisi Başkanlığınca düzenlenen eğitim programının açılışında 12. Dönem Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurlarıyla bir araya gelmiştir.
17.02.2023
Ankara
58. Dönem Aday Meslek Memurlarıyla Buluşma
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Diplomasi Akademisi Başkanlığınca düzenlenen eğitim programı sonunda 58. Dönem Aday Meslek Memurlarıyla bir söyleşi geçekleştirmiş ve mesleki tavsiyelerde bulunmuştur.
16.02.2023
Ankara
Ukrayna Büyükelçisiyle Görüşme
Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar, SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy’a nezaket ziyaretinde bulunmuş, görüşmede doğal afetlerde uluslararası dayanışma ve işbirliğinin önemi üzerinde durulmuştur.
10.02.2023
Ankara
SAM Kış Staj Programı
16 Ocak-10 Şubat 2023 tarihlerinde düzenlenen SAM Kış Staj Programı bugün itibarıyla sona ermiştir.
07.02.2023
Ankara
SAM-FIIA Görüşmesi
SAM Başkan V. Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Fin Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (FIIA) heyetiyle Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.
16.01.2023
Ankara
SAM Kış Staj Programı
(16 Ocak 2023) Bakanlığımızı ve Dış Politikamızı üniversite öğrencilerine tanıtmayı amaçlayan SAM Kış Staj Programı bugün başladı.
10.01.2023
Ankara
Marmara Üniversitesi Öğrencileriyle Çevrimiçi Buluşma
(10 Ocak 2023) Merkez Başkanımız Dr. Ufuk Ulutaş, Marmara Üniversitesi öğrencileriyle çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirmiş, Bakanlığımızdaki kariyer imkanları ile Antalya Diplomasi Forumu hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.
29.12.2022
Ankara
Bursa Uludağ Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
(29 Aralık 2022) Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin Bakanlığımızda konuk edildiği etkinlikte öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları ile Antalya Diplomasi Forumu hakkında bilgi verildi.
22.12.2022
Ankara
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
(22 Aralık 2022) Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları ile Antalya Diplomasi Forumu hakkında bilgi verildi.
21.12.2022
Ankara
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
(21 Aralık 2022) Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğrencilerinin Bakanlığımızda konuk edildiği etkinlikte öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları ile Antalya Diplomasi Forumu hakkında bilgi verildi.
20.12.2022
Ankara
Erciyes Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
(20 Aralık 2022) Erciyes Üniversitesi ve Ege Üniversitesi öğrencileri Bakanlığımızda konuk edilmiş olup, öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer ve staj imkanları ile Antalya Diplomasi Forumu hakkında bilgi verildi.
19.12.2022
Ankara
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
(19 Aralık 2022) İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinin Bakanlığımızda konuk edildiği etkinlikte öğrencilere SAM faaliyetleri, Bakanlığımızdaki kariyer ile staj imkanları ve Antalya Diplomasi Forumu hakkında bilgi verildi.
15.12.2022
Ankara
Mersin Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
(15 Aralık 2022) Mersin Üniversitesi öğrencilerinin Bakanlığımızda konuk edildiği etkinlikte öğrencilere Bakanlığımız ve SAM faaliyetleri hakkında bilgi verildi.
30.03.2022
Ankara
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin Bakanlığımızda ağırlandığı etkinlikte öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer olanakları ve staj imkanları hakkında bilgi verildi.
28.03.2022
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğrencilerini Bakanlığımızda ağırlayarak güncel dış politika gelişmeleri hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.
21.03.2022
Ankara
II. Uluslararası İlişkiler Zirvesi
Türkiye İİBF Kulüpler Birliği’nin organizasyonunda düzenlenen II. Uluslararası İlişkiler Zirvesi’nin çevrimiçi toplantısında Başkanlığımızın faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verildi.
21.03.2022
Ankara
Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak Yuvarlak Masa Toplantısı
Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak yuvarlak masa toplantısı birçok ülkeden Bakanlar, bürokratlar ve akademisyenlerin katılımıyla Antalya Diplomasi Forumu marjında gerçekleştirilmiştir.
11.03.2022
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Antalya Diplomasi Forumu’na katılan öğrencilerle bir araya gelerek diplomasiyi yeniden kurgulama konusunda Türkiye’nin vizyonuna ilişkin görüşlerini paylaşmıştır.
18.02.2022
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Divan Araştırma ve Eğitim Derneği’nden öğrencileri Bakanlığımızda ağırlayarak dış politikadaki küresel ve bölgesel gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.
08.02.2022
Ankara
Türkiye-Azerbaycan Diplomatik İlişkilerinin Yeniden Tesisinin 30. Yıl Dönümü Konferansı
Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin siyasi ve askeri boyutu ile enerji, ulaştırma ve ekonomi konuları, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın iştirak ettiği “Türkiye-Azerbaycan Diplomatik İlişkilerinin Yeniden Tesisinin 30. Yıl Dönümü” konferansında ele alınmıştır.
02.02.2022
Ankara
Ümran Düşünce Merkezi’yle Yuvarlak Masa Toplantısı
Ümran Düşünce Merkezi’yle Suriye’deki son gelişmelerin ele alındığı bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.
17.01.2022
Ankara
SAM Kış Staj Programı
Bakanlığımızı ve Dış Politikamızı değerli öğrencilerimize tanıtmayı amaçlayan SAM Kış Staj programı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın hitaplarıyla başladı.
27.12.2021
Ankara
Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinin Bakanlığımızda ağırlandığı etkinlikte öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer olanakları ve staj imkanları hakkında bilgi verildi.
23.12.2021
Ankara
Bahçeşehir Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Merkez Başkanımız Dr. Ufuk Ulutaş Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerini Bakanlığımızda ağırlayıp staj ve kariyer olanakları, diplomasi simülasyonu ve SAM Yayınları hakkında bilgi vermiştir.
20.12.2021
Ankara
Hacettepe Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Kamu Sektörü Tanıtım Günleri kapsamında öğrencilere Bakanlığımızdaki kariyer olanakları ve staj imkanları hakkında bilgi verildi.
15.12.2021
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Sakarya Üniversitesi öğrencilerini Bakanlığımızda ağırlayarak girişimci ve insani dış politikamız hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.
13.12.2021
Ankara
Afganistan’daki Güncel Durum Hakkındaki RIAC-SAM Çalıştayı
RIAC (Rusya Dış İlişkiler Konseyi) evsahipliğinde Moskova’da, Afganistan’daki güncel durumun tartışıldığı bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.
10.12.2021
Ankara
Türk Devletleri Teşkilatı’na Üye ve Gözlemci Devletlerin Resmi Düşünce Kuruluşları 7. Toplantısı
Türk Devletleri Teşkilatı’na Üye ve Gözlemci Devletlerin Resmi Düşünce Kuruluşları 7. Toplantısı Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.
09-12.12.2021
Ankara
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri kapsamında öğrenciler Bakanlığımızdaki staj imkanları, kariyer olanakları ve diplomasi simülasyonu hakkında bilgilendirildi.
01.12.2021
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran İstanbul Üniversitesi öğrencilerini Bakanlığımızda ağırlayarak Dış Politika gündemimiz ve diplomasideki yeni yaklaşımlar hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

27-28.11.2021
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen Diplomasi Seminerleri’nin ilk gününde Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, SAM Başkanı Sayın Ufuk Ulutaş ve Sayın Büyükelçilerimiz Türk Dış Politikası ve diplomatlık mesleği hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

25.11.2021
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Yeditepe Üniversitesi öğrencilerini Bakanlığımızda ağırlayarak Türk Dış Politikası ve Bakanlığımız hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

18.11.2021
Ankara
Yeditepe Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşma
Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin katıldığı buluşmada, Başkanlığımız ve Bakanlığımızdaki staj imkanları ile kariyer olanakları hakkında bir sohbet gerçekleştirilmiştir.

15.11.2021
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, İzmir’de Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek Türkiye'nin dış politika vizyonuna ve değişen dünyadaki öncü rolüne ilişkin görüşlerini paylaşmıştır.

11.11.2021
Ankara
SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş’ın Ankara Üniversitesi Öğrencileriyle Buluşması
Merkez Başkanımız Dr. Ufuk Ulutaş, Ankara Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek Türk Dış Politikası ve Bakanlığımızdaki kariyer olanakları hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

10.11.2021
Ankara
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Üniversite Öğrencilerine Yönelik Seminerleri
Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran Yalova Üniversitesi öğrencilerini Bakanlığımızda ağırlayarak Türk Dış Politikası hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

08.11.2021
Ankara
Katar Joan Bin Jassem Harp Akademisi Heyeti
Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Sayın Ufuk Ulutaş Katar Joan Bin Jassem Harp Akademisi Heyetini Bakanlığımızda ağırlamıştır.

03.11.2021
Ankara
57. Dönem Aday Meslek Memurları SAM Diplomasi Simülasyonu
Diplomasi Akademimizin 57. Dönem Aday Meslek Memurları için hazırladığı eğitim kapsamında, genç diplomatlarımızın müzakere ve metin yazım tekniklerini geliştirmeyi amaçlayan ve iki gün süren SAM Diplomasi Simülasyonu gerçekleştirilmiştir.

09.09.2021
Ankara
Afganistan Çalıştayı
Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ev sahipliğinde; ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, araştırmacılar, sivil toplum temsilcileri, dış politikada alanında uzman akademisyenlerin katıldıkları ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın açılışını ...

26.08.2021
Ankara
SAM Diplomasi Simülasyonu
Stratejik Araştırmalar Merkezi staj programı çerçevesinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden uzman bir ekip ile eşgüdüm halinde düzenlenen “SAM Diplomasi Simülasyonu” stajyerlerimize uluslararası ...

16.07.2021
Ankara
Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, stajlarını tamamlayan öğrencilerimize sertifikalarını takdim etmiştir
Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, stajlarını tamamlayan öğrencilerimize sertifikalarını takdim etmiş ...

24.06.2021
Ankara
Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İdris Demir ve anılan üniversite öğrencilerinin Bakanlığımızı ziyareti
Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İdris Demir ve anılan üniversite öğrencilerini...

24.02.2021
Ankara
Bağımsızlıklarının 30. Yıldönümünde Türk Cumhuriyetleri: Dün, Bugün ve Yarın Eğitim ve Bilim Alanlarında İşbirliğinde Fırsatlar ve Sınamalar
SAM ile merkezi Kazakistan'da bulunan Türk Akademisi'nin ortaklaşa düzenledikleri çalıştayın açılış konuşmasını Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran gerçekleştirmiştir.

16.12.2020
Ankara
Covid-19: Balkanlar'daki Zorluk ve Fırsatlar Çevrimiçi Çalıştayı
Diğer ülkelerde bulunan muadil kuruluşlarla düzenli olarak yapmakta olduğumuz değerlendirme toplantılarına, Covid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi devam edilmektedir.

09.12.2020
Ankara
Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Julio Ron Martinez'in SAM Ziyareti
“Ülkemizi ziyaret eden Venezuela Dışişleri Bakan Yardımcısı Carlos Julio Ron Martinez 9 Aralık 2020 tarihinde Bakanlığımızda SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

03.11.2020
Çalıştay
Çalıştay: Değişen Bölgesel ve Küresel Ortamda Türk-Macar İlişkileri Çevrimiçi Çalıştayı
Diğer ülkelerde bulunan muadil kuruluşlarla düzenli olarak yapmakta olduğumuz değerlendirme toplantılarına COVID-19 pandemisi...

02.11.2020
Yarışma
Makale Yarışması: “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi: Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Dış Politikası”
Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından üniversite lisans öğrencilerine yönelik...

28.10.2020
Webinar
Webinar: Küresel Belirsizlik Ortamında
Türk Dış Politikası

Bakanlığımızda görev almayı arzu eden üniversite öğrencilerine dış politikamızın temel konuları ile Bakanlığımızda kariyer...

02.10.2020
webinar
Yukarı Karabağ ve Türkiye - Azerbaycan İlişkilerinin Geleceği

Webinar- 16 Eylül 2020, 15:00- 16:30 (Türkiye Saati)

Moderatörler:
Sayın Dr. Ufuk Ulutaş, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi

16.09.2020
webinar
Bölgesel Jeopolitik Kutuplaşmalar ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri

Webinar- 16 Eylül 2020, 15:00- 17:00 (Türkiye Saati)

Moderatörler:
Sayın Büyükelçi Ferit Sefiyev, Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi
Sayın Dr. Ufuk Ulutaş, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi

10.02.2020
Prag
Prag’da Türk Dış Politikası Paneli

SAM ve Prag Büyükelçiliğimiz işbirliğiyle, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Prag’da yerleşik diplomatik temsilcilikler, STK'lar, düşünce kuruluşları ve üniversitelerden temsilcilerin katılımıyla»

05.02.2020
Brüksel
Panel: Türkiye’nin Doğu Akdeniz Politikası

SAM ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliğimizin işbirliğiyle, SETA Brüksel Ofisi evsahipliğinde “Türkiye’nin Doğu Akdeniz Politikası” konulu panel düzenlenmiştir. Sözkonusu panele»

10.02.2020
Ankara
SAM Talks XIII: Prof. İsmail Demir

SAM Söyleşileri’nin Şubat ayı oturumu Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın moderatörlüğünde Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir'in»

26.12.2019
Ankara
KYK Geleneksel 5. Tematik Kış Kampları

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen “Kredi ve Yurtlar (KYK) Geleneksel 5. Tematik Kış Kampları” kapsamında Ankara’da kampta»

26.12.2019
Ankara
Yeniden Asya Çalıştayı

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 11. Büyükselçiler Konferansında açıkladığı “Yeniden Asya” politikamızın şekillendirilmesi amacıyla üniversite ve düşünce kuruluşlarımızın değerli temsilcilerinin»

24.12.2019
Ankara
SAM-RIAC Çalıştayı

SAM ile Rusya Dış İlişkiler Konseyi (RIAC) arasında güncel bölgesel gelişmelerin ele alındığı bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

06.12.2019
Alanya
II. ALKÜ-SAM Uluslararası İlişkiler Kongresi

ALKÜSAM Uluslararası İlişkiler Kongresi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ve SAM ortaklığıyla 4-6 Aralık 2019 tarihlerinde Alanya’da düzenlenmiştir. Doğu Akdeniz’de»

26.11.2019
Ankara
SAM Söyleşileri XII: Dr. Hakkı Uygur

SAM Söyleşileri'nde ağırladığımız İran Araştırmaları Merkezi (İRAM) Başkanı Dr. Hakkı Uygur, “İran’ın Bölgesel Politikaları” konulu sunumunda İran'ın politikalarını tarihsel perspektiften»

20.11.2019
Ankara
Çalıştay: SAM-Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi

Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi Başkanı Büyükelçi Farid Shafiyev ve kendisine eşlik eden Yukarı Karabağ Azerbaycan Toplumu Birliği Başkanı Tural»

04.11.2019
Ankara
SAM-CICIR Çalıştayı: Kuşak ve Yol Projesi/Ortadoğu’daki Son Gelişmeler

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri (CICIR) heyetiyle Bakanlığımızda Kuşak ve Yol Projesi ile Barış Pınarı Harekatı da dahil olmak üzere Ortadoğu’daki...

02.11.2019
Ankara
Bilkent Kariyer Günleri

SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş, Bilkent Üniversitesi Politik Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen Kariyer Günleri 2019 etkinliğinde öğrencilerle bir araya gelmiş...

23.10.2019
Pekin
Türk-Çin İlişkileri V. Sempozyumu SAM ile Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) ortaklığıyla düzenlenmekte olan Türk-Çin İlişkileri Sempozyumlarının beşincisi 23 Ekim 2019 tarihinde Pekin’de “Küresel»
16.10.2019
Ankara
ASBÜ’de Düzenlenen Konferans

SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Uluslararası İlişkiler ve Diplomatik Araştırmalar Topluluğu davetlisi olarak "Suriye Krizinde Gelinen Son Nokta ve Barış Pınarı Harekâtı" konusunda yaptığı sunumda güncel durumu değerlendirmiş ve katılımcıların sorularını yanıtlamıştır.

10.10.2019
Viyana
Viyana’da Düzenlenen Toplantılar

SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş, Diplomasi Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mesut Özcan ile birlikte 8-10 Ekim 2019 tarihleri arasında çeşitli»

03.10.2019
Bakü
“Türk Keneşi: Nahçıvan Anlaşması’nın 10. Yıldönümü” Konferansı

SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş 3 Ekim 2019 tarihinde Bakü'de, "Türk Keneşi: Nahçıvan Anlaşması'nın 10. Yıldönümü" başlığıyla düzenlenen uluslararası konferansa»

30.09.2019
Ankara
SAM Söyleşileri XI: Prof. Dr. Ersel Aydınlı

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersel Aydınlı, SAM Söyleşileri’nin Eylül oturumunda “Bitmeyen Soğuk Savaş, Sarsılan Küresel»

20.09.2019
Ankara
Çin Kalkınma Araştırmaları Merkezi (DRC) ile Düzenlenen Toplantı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın evsahipliğinde Çin Kalkınma Araştırmaları Merkezi (DRC) heyeti ile bir toplantı düzenlenmiştir. Çin heyetinin başkanlığını»

17.09.2019
Ankara
YTB Stajyerlerine Sunum

SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen staj programına konuşmacı olarak katılmış, öğrencilere»

27.08.2019
Ankara
Peking Üniversitesi Heyetine Sunum

Peking Üniversitesi Yabancı Diller Okulu Dekan Yardımcısı Fu Zhiming ve beraberindeki öğrenci heyeti ile Bakanlığımızda Ortadoğu konulu bir toplantı gerçekleştirilmiştir.»

31.07.2019
Ankara
“Gençlik Köprüleri” Buluşması

2019 yaz döneminde TÜRKEN Vakfı’nın “Gençlik Köprüleri” projesi kapsamında ABD ve Kanada'dan ülkemize gelen Müslüman öğrencilerin üçüncü grubu Bakanlığımızda ağırlanmıştır.»

30.07.2019
Ankara
SAM Söyleşileri X: Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu

“SAM Söyleşileri”nin Temmuz ayı konuğu Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Program Direktörü Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu olmuştur. Prof. Dr. Hanioğlu,»

28.06.2019
Ankara
Rus Gazetecilere Sunum

SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş "Genç Gazeteciler Projesi" kapsamında ülkemizi ziyaret eden Rus gazetecilere ağırlıklı olarak Suriye’deki sınamalar karşısında Türkiye ve»

19.06.2019
Ankara
“Gençlik Köprüleri” Yemeği

TÜRKEN Vakfı'nın “Gençlik Köprüleri” projesi kapsamında ülkemizi ziyaret eden ABD’nin farklı üniversitelerinden 45 öğrenci için düzenlenen akşam yemeğinde, SAM Başkanı»

19.06.2019
Ankara
SAM Söyleşileri IX: Prof. Dr. Erol Göka

“SAM Söyleşileri”nin Haziran ayı konuğu Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Eğitim ve İdari Koordinatörü Prof. Dr. Erol Göka olmuştur. Prof. Dr.»

23.05.2019
Ankara
SAM Söyleşileri VIII: Prof. Dr. Necmi Karul

“SAM Söyleşileri”nin Mayıs ayı konuğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Göbeklitepe Bilimsel ve Eşgüdüm Komisyonu üyesi Prof. Dr.»

03.05.2019
Budapeşte
Macaristan Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Enstitüsü ile Mutabakat Zaptı

SAM ile Macaristan Dış İlişkiler ve Dış Ticaret Enstitüsü Arasında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Macar»

30.04.2019
Ankara
SAM Söyleşileri VII : Prof.Dr. İlber Ortaylı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen “SAM Söyleşileri”nin Nisan ayı konuğu olmuştur. Prof. Dr. Ortaylı»

15.04.2019
Ankara
Çalıştay: Türkiye-Pakistan Askeri ve Siyasi İlişkileri

Ülkemizi ziyaret eden Pakistan Milli Savunma Üniversitesi (NDU) askeri heyeti ve akademisyenlerimizin de katılımıyla Bakanlığımızda Türkiye-Pakistan askeri ve siyasi ilişkileri»

25.03.2019
Ankara
SAM Söyleşileri VI: Serdar Karagöz

TRT Uluslararası Haber Kanalları Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz “SAM Söyleşileri”nde Mart ayı konuğumuzdu. Habercilik konularında değerli birikimlerini paylaşırken, dış»

20.03.2019
Ankara
SAM-ESA Çalıştayı

Hollanda Dışişleri Bakanlığı Stratejik Danışma Birimi (ESA) ile Bakanlığımızda “Çok taraflılık, Kuşak ve Yol Girişimi, AB/NATO ve Göç” konularının tartışıldığı»

27.02.2019
Ankara
SAM Söyleşileri V: Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney

SAM Söyleşileri’nde bu ay Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler»

04.02.2019
Ankara
Kış Staj Programı

SAM tarafından yürütülmekte olan Dışişleri Bakanlığı Kış Staj Programı 4-15 Şubat 2019 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Staj süresince öğrenciler, Bakanlığımız mensuplarının»

24.01.2019
Ankara
SAM Söyleşileri IV: Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu

SAM Söyleşileri’nde bu ay MEF Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kibaroğlu konuğumuz olmuştur. Prof.»

16.01.2019
Ankara
Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Akademisyenlerle Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu önde gelen düşünce kuruluşları başkanları ve diğer alanlarında uzman akademisyenler ile güncel dış politika meseleleri»

25.12.2018
Ankara
“Chaplain Bridges” Yemeği

TÜRKEN Vakfı tarafından yürütülmekte olan “Chaplain Bridges” projesi kapsamında, ABD ve Kanada’dan ülkemize gelen din adamları ve akademisyenlerle akşam yemeğinde»

25.12.2018
Ankara
SAM Söyleşileri III: Doç. Dr. Şener Aktürk

Sayın Bakan Yardımcımızın katılımıyla üçüncüsü gerçekleştirilen SAM Söyleşileri’nde Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şener Aktürk Bakanlığımızda»

07.12.2018
Paris
2018 İpek Yolu Forumu

"Kuşak ve Yol Girişimi: Küresel Sürdürülebilir Kalkınmayı Desteklemek" teması altındaki 4. İpek Yolu Forumu’nda SAM Başkanı Dr. Ufuk Ulutaş ülkemizi»

29.11.2018
Ankara
Türkiye’de Azerbaycan Haftası

SAM ile Azerbaycan’daki muhatap kuruluşu olan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi işbirliğiyle, Türkiye ve Azerbaycan arasında mevcut işbirliğini daha da geliştirmek»

21.11.2018
Ankara
SAM Söyleşileri II: Prof. Dr. Burhanettin Duran

SAM Söyleşileri’nde Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, SETA Genel Koordinatörü ve İbn Haldun Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.»

15.11.2018
Alanya
Kongre: Türk Dış Poltikası ve Uluslarası İlişkiler

SAM ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) işbirliğinde Alanya’da “Türk Dış Politikası ve Uluslararası İlişkiler Kongresi” düzenlenmiştir. Kongre sırasında 2018-2019»

13.11.2018
Ankara
Çalıştay: Türkiye-Özbekistan İşbirliği Olanakları

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Stratejik ve Bölgesel Araştırmalar Merkezi (ISRS) heyeti Merkezimizi ziyaret etmiştir. Başkan Yardımcısı Dr. Batir Tursunov başkanlığındaki heyetle»

23.10.2018
Moskova
Uluslararası Konferans: “Türkiye-Rusya: Çok Yönlü Ortaklığın Güçlendirilmesi”

Merkezimiz ile Rusya Dış İlişkiler Konseyi (RIAC) ortaklığında Moskova’da, "Türkiye ve Rusya: Çok Taraflı Ortaklığın Güçlendirilmesi” konulu bir konferans düzenlenmiştir.»

17.08.2018
Ankara
ÇKP Heyetinin Merkezimizi Ziyareti

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış İlişkiler Departman Başkan Yardımcısı Lİ Jun ve beraberindeki heyet üyelerini Merkezimizde ağırladık. Heyetle bölgesel gelişmelerin»

16.08.2018
Ankara
Türk Dış Politikası ve Uluslararası İlişkiler Kongresi

Merkezimiz ile Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nin işbirliğinde 15-17 Kasım 2018 tarihleri arasında “Türk Dış Politikası ve Uluslararası İlişkiler Kongresi” düzenlenecektir.»

07.08.2018
Ankara
Katar Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırmalar Merkezi Heyetinin Merkezimizi Ziyareti

General (Dr.) Hamad Mohammed Al-Marri başkanlığındaki Katar Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırmalar Merkezi heyeti, beraberlerinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Başkanı»

03.08.2018
Ankara
Suriye Türkmen Gençleri Siyaset ve Liderlik Okulu’nun Merkezimizi Ziyareti

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) ve Suriye Türkmen Meclisi tarafından düzenlenen "Suriye Türkmen Gençleri Siyaset ve Liderlik Okulu" heyeti Merkezimizi ziyaret etmiştir.»

06.07.2018
Ankara
ABD’li Üniversite Öğrencileri ile Akşam Yemeği

Turken Vakfı tarafından yürütülmekte olan “Gençlik Köprüleri” projesi kapsamında ülkemizi ziyaret eden ABD’nin farklı üniversitelerinden 75 öğrenciyle 6 Temmuz 2018»

18.06.2018
Ankara
SAM-VASS Yuvarlak Masa Toplantısı

Vietnam Sosyal Bilimler Akademisi’nden (VASS) bir heyet ile Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Pham Anh Tuan Merkezimize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında»

18.06.2018
Ankara
İspanyol FESEI Heyetinin Merkezimizi Ziyareti

İspanyol Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Vakfı (FESEI) öğrencilerinden ve eğitmenlerden oluşan heyete Bakanlığımızda bir brifing verilmiştir. Sözkonusu brifing kapsamında, Türkiye-İspanya ikili ilişkileri,»

04.06.2018
Ankara
Harvard mezunu/lisansüstü öğrencilerinden müteşekkil Asya Liderlik Girişimi Merkezi (CALI) heyetinin Merkezimizi ziyareti

Merkezimizce, bir grup Harvard mezunu/öğrencisinden müteşekkil Asya Liderlik Girişimi Merkezi (CALI) heyetine dün Bakanlığımızda “Türk Dış Politikası ve Güncel Bölgesel»

22.05.2018
Ankara
Fransız Siyaset Bilimci Gilles Kepel ile Yuvarlak Masa Toplantısı

22 Mayıs 2018 tarihinde Merkezimizde ağırladığımız Fransız siyaset bilimci Gilles Kepel ile ülkemizin saygın akademisyen ve STK temsilcilerinin buluştuğu verimli»

04.05.2018
Berlin
Berlin’de Birleşmiş Milletler Barış Misyonlarının Liderliği Konusunda Toplantı

Berlin’de Birleşmiş Milletler Barış Misyonlarının Liderliği konusunda 3-4 Mayıs tarihlerinde düzenlenen toplantıya STRM Daire Başkanı Çiğdem Tenker Köksal ve Başkent»

25.04.2018
Ankara
Pakistan Milli Savunma Üniversitesi (NDU) Heyetinin Merkezimizi Ziyareti

Merkezimizce, Pakistan Milli Savunma Üniversitesi (NDU)'nden askeri bir heyete 25 Nisan 2018 tarihinde Bakanlığımızda Türkiye-Pakistan askeri ve siyasi ilişkileri ile»

19.04.2018
Ankara
DRC-SAM Yuvarlak Masa Toplantısı

Çin Halk Cumhuriyeti Araştırma Geliştirme Merkezi Devlet Konseyi (DRC)’nden, anılan kurumun Başkan Yardımcısı Wang Yiming’in başkanlık ettiği bir heyet ile»

16.04.2018
Ankara
SAM-ISSI Yuvarlak Masa Toplantısı

Pakistan resmi düşünce kuruluşu İslamabad Stratejik Araştırmalar Merkezi’nden (ISSI) bir heyet, Başkanlığımız ile anılan kuruluş arasında 2003 yılında Ankara'da imzalanan»

07.03.2018
Ankara
SAM–ICWA Yuvarlak Masa Toplantısı

Hindistan resmi düşünce kuruluşu Indian Council of World Affairs (ICWA)'dan bir heyet Başkanlığımız ile anılan kuruluş arasında 2010 yılında Yeni»

05.03.2018
Ankara
Adalet ve Medeniyet Derneği’nin Bakanlığımızı Ziyareti

5 Mart 2018 tarihinde Bakanlığımızı ziyaret eden Adalet ve Medeniyet Derneği’ne Bakanlığımız ve Merkezimiz çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirilmiştir.

26.02.2018
İstanbul
Kabataş Erkek Lisesi’nde BM Konulu Konferans

İstanbul’daki Kabataş Erkek Lisesi’nin Galatasaray, Vefa ve diğer liselerin de katılımıyla Birleşmiş Milletler konusunda düzenlediği Konferansa, STRM’ni temsilen Daire Başkanı»

21.02.2018
Ankara
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğrencilerinin Bakanlığımızı Ziyareti

21 Şubat 2018 tarihinde Bakanlığımızı ziyaret eden İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerine Bakanlığımız ve Merkezimiz çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirilmiştir.

16.02.2018
Ankara
SAM’da Kış Dönemi Stajı Sertifika Töreniyle Tamamlandı

5-16 Şubat 2018 tarihleri arasında Merkezimizde Kış Staj Programına devam eden öğrenciler, anılan programı başarıyla bitirerek sertifikalarını almışlardır. Başarılı bir»

12.02.2018
Bursa
Uludağ Üniversitesi’nde Konferans

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerine 12 Şubat 2018 günü STRM’de Daire Başkanı Çiğdem Tenker»

21.07.2017
Ankara
Uluslararası Çalıştay: Türkiye ile Türk Soylu ve Akraba Ülkeler arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 25. Yıldönümü

Merkezimiz ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bölge Çalışmaları Programı işbirliğinde 21 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da “Türkiye ile Türk Soylu»

05.12.2017
Ankara
“Çatışma ve Barış Araştırmaları Alanında Akademik İşbirliği” konulu Uluslararası Çalıştay

Merkezimizin desteğiyle, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Barış Çalışmaları Programı ve Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi işbirliğinde 5 Aralık 2017 tarihinde»

27.11.2017
Lahor
Türkiye-Pakistan Arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 70. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Akademik Faaliyetler

Türkiye ve Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yıldönümü vesilesiyle, SAM ve İslamabad Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (ISSI) ile İşletme ve»

23.11.2017
Seul
Türkiye-Kore Diplomatik İlişkilerinin Tesisinin 60. Yıldönümü Vesilesiyle Düzenlenen Toplantı

Türkiye-Kore diplomatik ilişkilerinin tesisinin 60. yıldönümü vesilesiyle, SAM ve Kore Dış İlişkiler ve Milli Güvenlik Enstitüsü'nce (IFANS) Seul'de akademik bir»

20.11.2017
Tokyo
Tokyo’da düzenlenen “Türk Dış Politikası” konulu Akademik Çalıştay

Sasakawa Barış Vakfı tarafından 20 Kasım 2017 tarihinde Tokyo'da “Türk Dış Politikası” ana konulu akademik bir çalıştay düzenlenmiştir. Merkezimizce desteklenen»

10.11.2017
Bakü
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Üye Ülkeleri Resmî Dış Politika Araştırma Merkezleri Dördüncü Toplantısı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Üye Ülkeleri Resmî Dış Politika Araştırma Merkezleri Dördüncü Toplantısı 10 Kasım 2017»

09.11.2017
Bakü
“Azerbaycan’da Türkiye Haftası” etkinlikleri

Merkezimiz tarafından, işbirliği içinde bulunduğumuz partner kuruluş Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Himayesindeki Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin organizasyonunda 7-9 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen»

26.10.2017
Ankara
SAM ve ISRS arasında akdedilen Mutabakat Muhtırası

SAM, Özbekistan'da yerleşik muadil kuruluş Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bağlı Stratejik ve Bölgesel Çalışmalar Enstitüsü​ ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in Ankara'ya gerçekleştirdiği»

25.10.2017
Ankara
Nahreyn Merkezinden Merkezimize ziyaret

IRAM Center'ın davetiyle ülkemizde bulunan 13 kişilik Nahreyn Merkezi (Nahrain Center, Irak) uzmanları Merkezimize nezaket ziyareti gerçekleştirmiştir.

8-10.10.2017
İstanbul
Challenges Yıllık Forumu – İstanbul

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), 8-10 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul'da "Challenges Yıllık Forumu"na evsahipliği yapmıştır. Sözkonusu etkinliğe Birleşmiş Milletler bünyesinde görevli»

03.10.2017
Ankara
Uluslararası Konferans: Türkiye-ASEAN Sekörel Diyalog Ortaklığının Potansiyeli

Türkiye ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) arasında Sektörel Diyalog Ortaklığı (SDO) ilişkisi kurulması kararı Dışişleri Bakanlarının 5 Ağustos 2017»

28.09.2017
Moskova
SAM ve RIAC arasında Moskova’da düzenlenen çalıștay

Merkezimiz ve Rusya Dış İlişkiler Konseyi (RIAC) isimli düşünce kuruluşu arasında 28 Eylül 2017 tarihinde Moskova'da akademik bir çalıştay düzenlenmiştir.»

25.09.2017
Amman
Türkiye ve Ürdün arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. Yıldönümü başlıklı Sempozyum

Ürdün’le diplomatik ilişkilerimizin kuruluşunun 70.yıldönümü vesilesiyle Merkezimiz, Ürdün Diplomasi Enstitüsü ve Amman Büyükelçiliğimizin işbirliğinde, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ortaklığında 25»

13.09.2017
Kiev
Kiev’de gerçekleşen Uluslararası Konferans

Kiev Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi’nde 13 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşen ve Kiev Büyükelçiliğimizin de hazır bulunduğu "Karadeniz Bölgesindeki Devletler ile»

22.09.2017
Ankara
SAM stajyerleri sertifikalarını aldı

5-22 Eylül 2017 tarihleri arasında Merkezimizde stajlarına devam eden öğrenciler, programı başarıyla bitirerek sertifikalarını teslim almışlardır.

11.09.2017
Ankara
SAM – CICIR YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Merkezimiz ve Çin Halk Cumhuriyeti'nde (ÇHC) kain Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü / China Institutes of Contemporary International Relations (CICIR)»

25.09.2017
Ankara
SAM stajyerleri sertifikalarını aldı

07 - 25 Ağustos 2017 tarihleri arasında Merkezimizde stajlarına devam eden öğrenciler, programı başarıyla bitirerek sertifikalarını teslim almışlardır.

21.07.2017
Ankara
SAM 2017 Uluslararası Hukuk Yaz-Kış Okulu Sertifika Töreni

Bir hafta süren ve uluslararası hukuka ilgi duyan öğrencilere bu alandaki gelişmeleri aktarmak amacıyla 17-21 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası»

13.07.2017
Paris
“Turkish and French Perspectives on the Middle East” başlıklı çalıştay

Fransa Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Centre d'Analyse de Perspective et de Strategie (CAPS) adlı düşünce kuruluşunun gerçekleştirdiği "Turkish and French Perspectives»

13.07.2017
Paris
“Turkish and French Perspectives on the Middle East” başlıklı çalıştay

Fransa Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Centre d'Analyse de Perspective et de Strategie (CAPS) adlı düşünce kuruluşunun gerçekleştirdiği "Turkish and French Perspectives»

17.07.2017
Ankara
SAM 2017 Uluslararası Hukuk Yaz Okulu Açılış Oturumu

Uluslararası hukuka ilgi duyan öğrencilere bu alandaki gelişmeleri aktarmak amacıyla 17 – 21 Temmuz 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Hukuk Yaz»

07.07.2017
Ankara
SAM 2017 Yaz Okulu Kapanış Oturumu

Bir hafta süren ve kıdemli diplomatlar tarafından uluslararası ilişkiler bilimine merak duyan üniversite öğrencilerine çeşitli konular hakkında sunumlar gerçekleştirilen SAM»

03.07.2017
Ankara
SAM 2017 Yaz Okulu Açılış Oturumu

Bakanlığımızın çalışmaları hakkında genel bilgi vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlerin diplomasi mesleğine ilişkin fikir edinmelerini sağlamak amacıyla her»

05.06.2017
Bakü
ULUSLARARASI KONFERANS: “Azerbaijan-Georgia- Turkey Trilateral relations: Vision for the Future”

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi evsahipliğinde 5 Haziran 2017 tarihinde Bakü'de "Azerbaijan-Georgia- Turkey Trilateral relations: Vision for the Future"»

25.05.2017
Ankara
Uluslararası Konferans: “Türkiye-Ukrayna İlişkilerinin 25 Yılı”

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından ülkemizin gündeminde ağırlıklı surette yer tutan konular hakkında gerçekleştirilmekte olan toplantılar kapsamında, Ukrayna’nın Ankara

23.05.2017
Ankara
SAM ve ÇHC Dış Politika Danışma Komitesi Üyeleri arasında Yuvarlak Masa Toplantısı

Merkezimiz, 23 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bünyesindeki Dış Politika Danışma Komitesi üyelerini ağırlamıştır. İki taraf,»

09.05.2017
Ankara
Al-Nahrain Araştırmalar Merkezi’nin Ziyareti

Irak Başbakanlık Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı Al-Nahrain Araştırmalar Merkezi bünyesindeki bir heyet, 9 Mayıs 2017 tarihinde Merkezimize bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret»

04.05.2017
Ukrayna
“Safety and Cooperation in Black Sea Region: Historical Background and Modern Challenges” başlıklı yuvarlak masa toplantısı

Merkezimiz ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı Odessa Kamu Yönetimi Enstitüsü arasında 4 Mayıs 2017 tarihinde Odessa'da bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiştir.»

02.05.2017
Ankara
Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi askeri heyetiyle yuvarlak masa toplantısı

Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi (NDU) Ulusal Güvenlik ve Savaş Kursu’ndan (NSWC) askeri bir heyet 2 Mayıs 2017 tarihinde Bakanlığımıza bir»

25.04.2017
Aşkabat
Ülkemiz ile Türkmenistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25.yıldönümü

Ülkemiz ile Türkmenistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25.yıldönümü vesilesiyle Aşkabat'ta düzenlenen etkinlikler çerçevesinde 25 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen konferansa STRM’de»

27.04.2017
Kırıkkale
Kırıkkale Üniversitesi’nde düzenlenen “1’nci Uluslararası Orta Doğu Forum ve Çalıştayı”

Kırıkkale Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen SAM’ın da ortağı olduğu “1’inci Uluslararası Ortadoğu Forum ve Çalıştayı” bugün (27 Nisan)»

20.04.2017
Ankara
“Kuzey Afrika, Türkiye ve İran’da Süreklilik ve Değişim” konulu sempozyum

Merkezimiz ve TİKA'nın destekleriyle, İran Araştırmalar Merkezi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından düzenlenen "Kuzey Afrika, Türkiye ve İran'da Süreklilik ve»

18.04.2017
Ankara
Moğolistan’ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravda’nın Ziyareti

Moğolistan'ın Ankara Büyükelçisi Bold Ravda, SAM Başkan Vekili Doç. Dr. Mesut Özcan'a bir nezaket ve tanışma ziyaretinde bulunarak, SAM'ın faaliyetleri hakkında»

18.04.2017
Ankara
Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Marrin Mottos’un Nezaket Ziyareti

Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Marrin Mottos, SAM Başkan Vekili Doç. Dr. Mesut Özcan'a bir nezaket ve tanışma ziyaretinde bulunarak SAM'ın faaliyetleri»

10.02.2017
Ankara
SAM 2017 Uluslararası Hukuk Kış Okulu Sertifika Töreni

Bir hafta süren ve uluslararası hukuka ilgi duyan öğrencilere bu alandaki gelişmeleri aktarmak amacıyla 6-10 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası Hukuk Kış»

06.02.2017
Ankara
SAM 2017 Uluslararası Hukuk Kış Okulu Açılış Oturumu

Uluslararası hukuka ilgi duyan öğrencilere bu alandaki gelişmeleri aktarmak amacıyla 6 - 10 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Hukuk Kış Okulu,»

03.02.2017
Ankara
SAM 2017 Kış Okulu Kapanış Oturumu

Bir hafta süren ve kıdemli diplomatlar tarafından uluslararası ilişkiler bilimine merak duyan üniversite öğrencilerine çeşitli konular hakkında sunumlar gerçekleştirilen SAM»

Ocak 2017
Ankara
Son dönemde kordiplomatik üyelerince Merkezimize gerçekleştirilen ziyaretler

Son dönemde, Ankara'da mukim kordiplomatik üyeleri SAM Başkan Vekili Doç. Dr. Mesut Özcan'ı ziyaret ederek muhtemel işbirliği projelerini ele almıştır. Anılan ziyaretlerde»

30 Ocak 2017
Ankara
SAM 2017 Kış Okulu Açılış Oturumu

Bakanlığımızın çalışmaları hakkında genel bilgi vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlerin diplomasi mesleğine ilişkin fikir edinmelerini sağlamak amacıyla her»

16.12.2016
Ankara
Uluslararası Konferans ― “Türk-Rus İlişkilerinin Derinleştirilmesi”

SAM ve Rusya Dış İlişkiler Konseyi (RIAC) işbirliğinde 16 Aralık 2016 tarihinde Ankara'da “Türk-Rus İlişkilerinin Derinleştirilmesi” başlıklı bir konferans düzenlenmiştir.»

15.11.2016
Ankara
Prof. Dr. Ali Resul Usul, SAM Başkanlığı görevini tamamlayarak Bakanlığımıza veda etmiştir

2014 yılı Nisan ayından bu yana Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanlığını yürüten Prof. Dr. Ali Resul Usul, 15 Kasım 2016 tarihi»

11.09.2016
Ankara
Yuvarlak Masa Toplantısı: “Türkiye-Rusya ilişkileri, Enerji ve Güney Kafkasya”

Merkezimizce, Brookings Enstitüsü'nden uzmanların, konuyla ilgili akademisyenlerimizin ve Bakanlığımız yetkililerinin katılımıyla 11 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da "Türkiye-Rusya ilişkileri, enerji ve»

05.08.2016
Ankara
SAM stajyerleri sertifikalarını aldı

25 Temmuz - 5 Ağustos 2016 tarihleri arasında Merkezimizde stajlarına devam eden öğrenciler, programı başarıyla bitirerek sertifikalarını teslim almışlardır.

01.08.2016
Ankara
Müsteşar Yardımcımız Büyükelçi Murat Salim Esenli’nin SAM stajyerleriyle söyleşisi

Müsteşar Yardımcımız Büyükelçi Sayın Murat Esenli, SAM'da staj yapmakta olan üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek diplomasi mesleğine ilişkin bilgi ve tecrübelerini»

24.06.2016
Ankara
SAM 2016 Yaz Okulu Kapanış Oturumu

Bir hafta süren ve kıdemli diplomatlar tarafından uluslararası ilişkiler bilimine merak duyan üniversite öğrencilerine çeşitli konular hakkında sunumlar gerçekleştirilen SAM»

20.06.2016
Ankara
SAM 2016 Yaz Okulu Açılış Oturumu

Bakanlığımızın çalışmaları hakkında genel bilgi vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlerin diplomasi mesleğine ilişkin fikir edinmelerini sağlamak amacıyla her»

7-8.06.2016
Ulanbator
SAM-ISS Çalıştayı

7-8 Haziran 2016 tarihlerinde Ulanbator’da Moğolistan'daki partner kuruluşumuz Strateji Etüdleri Enstitüsü’nün (ISS) evsahipliğinde bir çalıştay düzenlemiştir. Çalıştaya, SAM Başkanı Prof.»

02.06.2016
Ankara
Çalıştay – “Turkey-China Relations in a Broader Perspective”

Merkezimiz ve Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) arasında, 2 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da merkezimizin evsahipliğinde “Turkey-China Relations in a Broader»

25.05.2016
Astana
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Üye Ülkeleri Resmî Dış Politika Araştırma Merkezleri Üçüncü Toplantısı

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) Üye Ülkeleri Resmî Dış Politika Araştırma Merkezleri Üçüncü Toplantısı 25 Mayıs 2016»

21.05.2016
İstanbul
Dünya İnsani Zirvesi – Akademik Forum

Tarihte ilk kez ülkemizin evsahipliğinde gerçekleştirilen Dünya İnsani Zirvesi öncesinde, SAM tarafından, insani faaliyetler bağlamında bölgesel ve küresel konuları tartışmak ve»

18.05.2016
İstanbul
“Uluslararası Göç ve Diplomasi Konferansı”

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırma Merkezi (SAM) ve Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi (MiReKoc) tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da "Uluslararası»

7-10.05.2016
New York
Challenges Forum 20. kuruluş yılı özel etkinliği

BM uluslararası barışı koruma operasyonları hakkında dünyanın çeşitli ülkelerinden ilgili kuruluşları biraraya getirerek BM Sekretaryası ve üye ülkelerin istifadesi için»

02.05.2016
Ankara
SAM-NDU Toplantısı

Pakistan Ulusal Savunma Üniversitesi’nden (NDU) kıdemli subaylardan oluşan bir heyet, “Ulusal Güvenlik ve Harp Dersi” kapsamındaki yurtdışı çalışma gezisi kapsamında,»

03.05.2016
Ankara
Beyin Fırtınası– “Türk Dünyası ve Avrasya’nın Geleceği

Merkezimizce 3 Mayıs 2016 tarihinde Ankara'da "Türk Dünyası ve Avrasya'nın Geleceği" konulu beyin fırtınası toplantısı düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıda alanlarında uzman»

19.04.2016
Ankara
Çalıştay– “NATO’s Strategic Adaptation to the Current Challenges”

Merkezimiz ve Polonya'nın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde 19 Nisan 2016 tarihinde Ankara'da “NATO’s Strategic Adaptation to the Current Challenges” başlıklı bir»

15.04.2016
Tokyo
Konferans– “Suriye’de Çatışmalar ve Türkiye’nin Yanıtı: Dış Politika, Mülteciler ve Güvenlik

Merkezimiz ve Polonya'nın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde 19 Nisan 2016 tarihinde Ankara'da “NATO’s Strategic Adaptation to the Current Challenges” başlıklı bir»

13.04.2016
İstanbul
Konferans– “İİT Üyeleri Arasında Ekonomik ve Kültürel İlişkilerin Geliştirilmesi: Fırsatlar ve Zorluklar

"İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Arasında Ekonomik Ve Kültürel İlişkilerin Geliştirilmesi: Fırsatlar ve Zorluklar” başlıklı konferansımız İstanbul’da 13 Nisan 2016»

05.04.2016
Ankara
Konferans – “Enerji Güvenliği, Ulaştırma ve Avrasya’da Transit Koridorlar Üçlü Konferansı”

Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Gürcistan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Vakfı (GFSIS) işbirliğiyle 5 Nisan»

13-14.03.2016
İngiltere
“Türk-İngiliz Tatlıdil” Forumu

Bu yıl beşincisi düzenlenen “Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu”, 11-13 Mart 2016 tarihleri arasında İngiltere'nin Bath kentinde düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantının açılış konuşmasını»

14.03.2016
Ankara
“21. Yüzyılda Türk Dünyasında İşbirliği” Konferansı

Merkezimiz evsahipliğinde 14 Mart 2016 tarihinde Ankara'da “21. Yüzyılda Türk Dünyası’nda İşbirliği” başlıklı uluslararası bir konferans gerçekleştirilmiştir. Açılış konuşması SAM Başkanı Prof.»

02.03.2016
Ankara
SAM-JIIA Yuvarlak Masa Toplantısı

Japonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden (JIIA) Büyükelçi (E) Shingo Yamagami başkanlığında bir heyet 2 Mart 2016 tarihinde Merkezimize resmi bir ziyaret»

01.03.2016
Ankara
Sempozyum– “Küresel İlişkiler Üzerine Türkiye-Japonya Diyaloğu”

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) tarafından düzenlenen ve T.C. Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanlığı, Japonya Büyükelçiliği ve Merkezimizin destekleriyle düzenlenen “Küresel»

24.02.2016
Ankara
Çalıştay – “Şiddete Varan Aşırıcılık: DEAŞ Olgusu ve DEAŞ’a Katılımın Dinamikleri”

Merkezimiz tarafından, 24 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da, “Şiddete Varan Aşırıcılık: DEAŞ olgusu ve DEAŞ'a Katılımın Dinamikleri” başlıklı bir çalıştay düzenlenmiştir. Çalıştaya,»

05.02.2016
Ankara
SAM 2016 Uluslararası Hukuk Kış Okulu Sertifika Töreni

Bir hafta süren ve uluslararası hukuka ilgi duyan öğrencilere bu alandaki gelişmeleri aktarmak amacıyla 1-5 Şubat 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası»

01.02.2016
Ankara
SAM 2016 Uluslararası Hukuk Kış Okulu Açılış Oturumu

Uluslararası hukuka ilgi duyan öğrencilere bu alandaki gelişmeleri aktarmak amacıyla 1-5 Şubat 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Hukuk Kış Okulu, İstanbul»

29.01.2016
Ankara
SAM 2016 Kış Okulu Sertifika Töreni

Bir hafta süren ve kıdemli diplomatlar tarafından uluslararası ilişkiler bilimine merak duyan üniversite öğrencilerine çeşitli konular hakkında sunumlar gerçekleştirilen SAM»

25.01.2016
Ankara
SAM 2016 Kış Okulu Açılış Oturumu

Bakanlığımızın çalışmaları hakkında genel bilgi vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlerin diplomasi mesleğine ilişkin fikir edinmelerini sağlamak amacıyla her»

14.01.2016
Ankara
Büyükelçilerimiz Stajyer Öğrencilerle Buluştu

Sekizinci Büyükelçiler Konferansı’nda, Büyükelçilerimiz SAM’da staj yapmış olan gençlerle buluştu. Samimi sohbet sırasında gençler, Bakanlığımıza ve meslek hayatına dair merak»

18-19 Ekim 2012
İstanbul
Uluslararası Konferans: Balkan Savaşlarından Balkan Barışına

Türkiye ve Balkan ülkelerinden entelektüeller, politikacılar, düşünce kuruluşları ve basın mensuplarının katılımlarıyla ortak bir anlayış yaratmak, bölgesel işbirliği adına alternatif»